LINNUD SÖÖVAD MARJAD ÄRA. Kuidas peletada linde oma aias? Kuidas tõrjuda linde: marjapõõsad, maasikad, kirsid, murelid jms.  Teeme seda ise, loomulikult!
 

Kui on murelid või maguskirsid, siis aitab paraku vaid VÕRK! Olene asukohast, metsa ja tihniku omapärast ja linnupopulatsioonist.
 
Kõikse hullemad on läbilennul – ränd räästaparved jms. nende vastu ei aitagi midagi (v.a. võrk). Aga ka siis peab võrgust näppima rästaid nagu kalamees kalu oma võrgust. CD-plaadi nööri otsas ripatsit ja ka plastpudeli karuselli ( mida tuul pöörlema paneb) :) viimaseid olen ka ise leiutanud.

Vanasti kui igal ühiskonna liikmel ,ka lastel oli oma koht ja ka töö (ülesanne, rakendus) oli lindude peletamine lihtne. Pildil siis ajalooline “karjapoiste” abivahend, jah lapsed valvasid saaki ja aialappi, kordamööda. 
 
Mainime kohe ära, et “võluvitsa” selles teemas ei ole! See on 100% normaalne ja loomulik, te lind tahab sinu aia punast marja. Nad söövad neid, kui neil mujal on seda raskem saada või n. põua pärast napib, tulevad nad loomulikult sinu aiast manti võtma! 
Meil sel aastal on üks hallrästa paarike “lindpriid” neil on õigus süüa meie söödava kuslapuu marju ning maasikaid. Nad on meie talu võravas puu otsas ning on parem kui elektrooniline inimmõistuse tehtud liikumisandur või häirekell. Muide rästaid, mänsakuid ja harakaid kutsutakse üle maailma dšunglis jahimehe kõrvadeks,. Annavad liikujatest märku, üllatavalt täpselt! 

Sel aastal juhtus nii, et kokku langes meie põllul heinamaal heina niitmine ja siis mõispargis hakikoloonia noorte lindude väljalend. Noored lollid nii ehk naa suuremad saagipüüdijad ei ole. Alasti heinamaa on aga linnukooslusele kui elav söögilaud mõned päevad. See langes kokku aga meie peenramaal maasikate valmimisega. Alguses ei pannud tähele aga see mis juhtus ühel hommikul, kui sajad haki-hakatised panid nahka mitme väiksema ämbri täie marju, see oli liig. 

Peale mõispargi noorte hakkide invasiooni, oli vaja kiirelt juurde teha paar peletit. Vasem on kiire improvisatsioon, toimib vaid sellise peenema liistuga ja vibava latiga. 2m nöör, kus on sõlmühendusega CD plaadid (aastaid neid kogutud selle tarbeks) ning alla üsna raske metallist anakur, mis tekitab võnkumist ning paneb selle ühtlaselt liikuma (tuulega keerlema). Parempoolne on vana hea ja tuntud lindude peletuspall! Ma olin kunagi üks esimesi, kes aiandusfoorumis seda 2000 alguses soovitasin (veidi ka müüsin), alles palju hiljem jõuduisid need ka meie kaubandusse. Mainin ära ka, et torm murdis selle siiski pooleks. 

https://

Tõeline leid on see, allpool pilt. Vana karvane jopekrae ja/või müts, matkida mingit nugist või muud lindudele ohtlikku tegelast :) 
 
 
Aga proovida võib ju ka:

hernehirmutised, ikka inimese moodi (asukoht muutub)
kassi kujud ja plekist siluetid (ei oska kommenteerida)
– rippuv kullid kujud (nööri otsas, ei tea kas töötab)
kulli tuulelohe (kallis aga töötab)
öökuuli kuju (istuvad, ei tea kas töötab)
tehisussid, paku või kivi peale (nähtav koht, ei oska kommenteerida)
– ümmargune peletuspall (ise kasutan, veidi peletab)
– igasugu helkivad peletid, liistud, kulinad jms. üsna efektiivsed on ka helkivad pikad lindid (saab ka ise teha)
– tuulerattad, pöörlevad vurrid plastpudel ja CD plaadid abiks, on olemas ka valmiskujul (veidi peletab)
elektroonilised peletid: kulli heli (peletab)
– jms. 
 
[Not a valid template]
 
TÕMMAKE NAD VÕLLA! Vahel üsna tõhus, rästaste, vareste ja hakkide (ka harakad) puhul, neil on mingi kogukonna alarm jms. Aga oh häda EUROOPA LIIT ei luba! 
 
 
Antti Loodus
üldiselt linnusõber

Lugemist:

 
::: SINU REKLAAM SIIA :::
 
 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 5341 to the field below:

Post Navigation