kartulikropsud-snakk-snakid-alternatiiv-asemel
Palju aastaid olen ma kokku puutunud rahva seas nendega, kellel on seljakotis või põues üks leierkast. See leierkast ketrab vana üldtuntud viisijuppi: aga siis ei saakski ju elada. Mis mõttes ei saa … 

Seekord siis r
äägime asendustoidust ja kuidas leida alternatiivseid toite, kuna osad ei suuda hakata pühakuks, kes sööb vaid tuuleiile ja ei veeda 24/7 peeglitega ümbritsetud aeroobikasaalis! Tarkusel on omadus, mitte laiutada, vaid pudistada seda lahti ja söödavaks nämmutada kõige väiksemale ja väetimale. Asju peaks ja tuleks rääkida sellisest vaatenurgast, et ka mitte superinimesel oleks võimalik ennast samastada ning kaasa haakuda teemaga.

Räägime lihtsatest sammudes tervisliku elu suunal, me räägime millestki välja kasvamisest ja millegi uue – teist laadi tegevuse või toitumisharjumise omaksvõtmisest!

Eestis on kümneid, kui mitte sadu toitumis alaseid nõuandjaid, arste ja spetisaliste. Paljud neist teevad väga head tööd! Kuid üks osa neist esindavad mulle võõrast suunda! Need on dietoloogid toidu ja toitumise ala eksperdid, kes on vahel igavad, ebapraktilised või pakuvad päriselus üsna eluvõõraid alternatiive või lahendusi. NEnde filosoofia on: kas teed kaasa või pühendud 100% või kerid kuu peale …

Just nädal tagasi sain kokku ühe loodusmehega, kes tegeleb noorte ja laste huvitegevuse ja loodus- ning aktiivõppe suunaga. Rääkisime nutiseadmete nuhtlusest ja tegelikult epideemia laadsest tõsisest olukorrast, kus see lämmatab palju muid asju. Oli mõte teha õppepäev vanematele, kuidas päästa oma nutisõltlasest last. Kuid kohe jõudsime teema juurde, enne kui keelata peab olema asendustegevus. Ehk vanemad peaks muutma oma elulaadi ja kodus asju, et noortel oleks asendustegevust soosiv keskkond. Vanemad ise peaks muid asju ja soosivaid asju tegema, et noortel oleks lihtsam asendustegevust leida.

Aga teema juurde …

Paljud demoniseerivaid mingeid toite, peamiselt mitte kvaliteetseid tooteid ja siis jätavad inimese omapäi. See suund aga ei ole ju õige. Oleme ausad, vahel tahad juua midagi kihisevat, või süüa midagi “silmadega”. No ei roni ju kõik kuhugi mäele ja ei muutu “väga pühaks meheks”, kes toitub hommikusest päikesetõusust! Ei hakka ju kõik käima eneseimetlejate treeningsaalides, peegelseinte ees 24/7, keegi peab ju lapsi kasvatama, tööl käima ja peale tööd veel teisi asju tegema (kodutöö) jne. Lastetu põlvkond ja inimsed tehku mida tahavad, kuid ühiskond on Harju keskmise lihtsureliku õlgadel! 

Eelmine nädal ostsin üle piiiiika aja kartulikrõpse, oli spontaanne – mõttetu ost :) ole rahulik ma ei osta neid tihti. Üllatuseks avastasin kodus, et see kaubanduskett oli ostnud Itaalia kompaniilt toote, mis oli tehtud laastu kartuli lõikudest. Küpsetamiseks olev õli oli ka päevalille oma (väga positiivne areng). Mainin kohe ära, ma ei soovita seda süüa igapäevase või tiheda snäkina, probleem seisneb selles, et kel on soodumus kaalust juurde võtta ning kes liiguguvad vähe, siis selline asi ei tohi olla ei põhitoit ega ka igaõhtune snäkk! Demoniseerida lambist kartuli laaste, mis õlis küpsetatud (rapsiõli on tõesti kohati kuradist aga jube hea toode – kuumutamiseks) on jabur! Huvi pärast vaatasin, mida teised tootjad pakuvad, oligi üks vähetuntud tegija, kel oli ka klassikaline kartuli laast, mis palmiõlis küpsetatud. Enamus krõpsutootjad on “kuradist”, võtavad kartuli teevad püreeks, topivad sinna 16 keemilist ühendit ja müüvad selle maha. Toidiaine töösturile on see “püree” superasi, sellest on väga hea  kartulilaastu toota, kuju luua jms. ehk siis 3:0 kartulilaaastu (loe viilu) kahjuks.

Miks ma sellest nii pikalt rääkisin on, minu enda võtmeks on osutunud ASENDUS TOODETE ehk siis räägime tervislikumate toodete leidmine!

kartulikrops-snakk-snakid-suupisted

Näiteks, kes tahab kihilist juua, palun väga limonaadi asemel akoholivaba õlu (ettevaatust kalorirohke jook) või siis osta koju gaseerimis aparaat , milliseid imelisi limonaade saab teha – pealegi naturaalseid. Sama on snäkkidega, oh heldus – kui maitsvaid asju saab teha. Me pere lemmik on naturaalsest leivad küüslauga (eks nende tegemine on oma kunst), kuid kui asi käppas, siis muu snäkk on nende kõrval maitsetu või lausa lame.

Kartulikrõpsudele on super analooge olemas. Soomlased on vanad head rukkileiva tegijad, palju arenenumad, kui meie siin (osad väidavad vastupidi, see ei ole tõene).  Nende tootevalikus on oma sadakond erinevaid leivasorte ja leivatooteid. Soomest ja Skandinaaviast on pärit ka rukkileiva korvikesed (krõpsud) ehk siis mini kuivikleivad. Teate küll neid :) Osad neist on lausa naturaalsed, milline hõrgutis! OSad aga ära solgitud maitse tugevndajatega ja muu keemilise mõttetu lisamöginaga. Teed neile juurde veel tervislikku täidist või tipi kastet. Seega on küll lihtsaid, taskukohaseid alternatiive, ei pea olema püstirikas, et osta “diiet tibi kõrsikuid” või üüberkalleid mahepoe “ulme-organic-ooteid”.

Mida veel pakuks? Lambist … 

  • Ahjus tehtud juurvila laastud
  • Juurvilja kangid, nendega harjub ära, algusvõib olla vaevaline
  • Popcorn
  • Küüslaugu leivad
  • Tervislikud snäkid ja küpsised, sadu eri asju
  • Klassikaline puuvili, õunaviilud ja muu (Y)

Me ostsime kunagi isegi kuuma õhu baasil popcorni aparaadi, sellega ei tule nii maitsvad, kui õlis. Maisi ei ole mõtet demoniseerida (dietoloogia ämber, 80-ndatest pärit), kuna see on aastauhandeid vana kultuur!!! Maisi miinus on see, et suur osa maisi on GMO – rikutud toode, kuna me ei tea, kas on USA-st tulnud jne. Nii ehk naa meie kliimavöötmes seda põllul ei kasvata ning igapäeva põhitoit ei ole.

Minu eelmise aasta super üllatus snäklauale oli üks nuikapsa sort, mis maitselt viskas muskaati ja pähkli maitset, millised terviskangid need tipi kastmega olid. Kuid kõike näed ära ei söödud, võta ja koori ja tee jms. LAISKUS ja KIIRUS. Ehk mida vähem sa köögis aega veedad, seda vähem tervislikku elu sa elad.

Ka huvitavaid alternatiive kartulikrõpsudele: Kaubandus 1 ja Kaubandus 2

Ma praktiseerin ja propageerin, vaid elulaad ja suunda, mis oleks käepärane, igasugused dietoloogia (tibindus ajakirjas: Appi kui lahe tooted) ja spets üüber hinnaklass toidud (me matsutame siin vaid kaaviari)  on “naljanumber”. Räägime lihtsale Harju keskmisele inimesele taskukohased ja käepärased alternatiivid.

Ma tänan siinjuures ma õde ja abikaasat, kes on aidanud mul leida ja mõjutanud tervislike alternatiivide avastamisel. See on paljuski tahte ja ettevõtmise küsimus. Maisen söön paljuski toitu silmadega, kuigi mõni on öelnud ma olen lameda maitsemeelega, ise pean ennast siiski gurmaanide suunda kalduvaks, ei söö igat asja. On kuidas on aga vaheldust ja vahepala ning snäkk vaid vürtsitab meie igapäeva toidulauda.

Sõbrad, Jumala tahe on, et sa elaks tervena! See aga algab paljude kogenud ja teadjamate arstide sõnul toidust ehk söögist, mida me suust alla ajame!

Jumal õnnistagu sind ja andku taevas sulle tarkust, teha õigeid tervislikke valikuid.

Antti

Minu toitumise profiil:
enda arvates pigem pirtsutaja gurmaan
ok vahel lame Eestim ees, oma väljakujunenud maitseeelistustega :)
söön vahel ka keelatud ja mittesoovitavaid asju, kuid see intervall on muutumas
magusaa peaks piirama, tunnistan!

 

Kasulikke viiteid: 

Sildid: kartulikrõps, kartulikrõpsud, kartulilaastud, kartul, snäkk, maisi, maisist, krõpsud, tortilla, chips, snäkid. 

KARTULIKRÕPSUD

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 9993 to the field below:

Post Navigation