Sääsetõrje - sääsetõrjevahend

Antti Loodus NIPINURK! Teeme seda ise – sääsetõrje vahendi. Homemade mosquito killer – reppeler. Viimase 1,5 nädala haruldaste maikuu ilmadega algas ka grillihooaeg. Koos sellega on tänavu aga kusagilt välja lastud verenälgas sääskede hordid, kes jahivad kõiki ja kõike, kellel verd ja midagi võtta. Käisin täna õhtu peale äikesevihma veel väljas kaema ja no koerad ja isegi kassid olid püstihädas nende sääskedega. See on ka põhjus, miks mõtlesin, et sel teemal võiks midagi kirjutada. Teeme seda ise – sääsetõrje vahendit. Soovitused ja mõtted ning nipid …

Kuidas kaitsta ennast sääskede vastu? Võimalusi on seinast seina: vastav riietus, nipid ja trikid, sääsetõrje (peletus) vahend, suitsevad küünlad ja tahid jms. Kõige tavalisem on aga sääsetõrje vahend, ka neid on seinast seina. Enamus aga sisaldavad üsna vängeid ja kangeid keemilisi ühendeid.

Kui lugeda sääsetõrje vahendite koostisosi, siis võib igaüks tõdeda, et need sisaldavad suures osas keemilisi ühendeid, mis ei ole niiväga ohutud meie tervisele ja eriti lastele. OFF, DIFFUSOL, PLIX jt. sisaldavad suures osas keemiat ja on ka tänavuse sääseuputusel kallivõitu neid uhada. Mujal maailmas on ka räägitud teemal, et sääsetõrje vahendid on just lastele sama ohtlikud kui sääskedele endile! Ise tean kuidas sääsetõrje vahend on ajanud sügelema või tekitanud löövet. Ausaltöeldes on ka nende hais päris rõve. Võib üsna julgelt väita, et sääski peletavad ja tapvad kemikaalid on kahjuks mingil määral ja osas mürgised või ebasoovitavad ka sulle ja sinu perele!

Antti Loodus - Sääsetõrje - sääsetõrjevahend
Foto: Antti Loodus. Pildil toidan 21.05 varahommikul ühte näljast vampiiri.

Kõige esmalt aga tooks välja mõned praktilised soovitused:

  • Nr.1 – Hangi oma maja akendele ja ustele sääsevõrgud. Kvaliteetsed võrgud on ka kallimad aga nad on seda investeeringut väärt. öösel pinisevad ja und häirivad vampiirid on ikka jube tüütud!
  • Jäta meelde, et sääsed on üliaktiivsed hommikul ja õhtul. Seega oma üritust, istumist vms. pidades võid juba ajalise arvestusega midagi ennetada (suuremaid horde vältida). Samuti ei seedi sääsed päikesepaistet ja tuulisemat ilma – kohta.
  • Iga veekogu, tünnike ja tiigike on sääskede häll – sealt nad tulevad. Meie kliimas aga kui su lähedal on mets veel hullem mingi märgala (raba) jms. siis pole mõtet nö. selles suunas mõtlema hakata. Aga üldiselt veest nad tulevad! Lugedes kümneid ingliskeelseid õpetusi oli just see seisva vee eemaldamine oma õuealat üks esimesi soovitusi! Koera vee kaussi vaheta – puhasta iga nädal. Seisvad veetünnid, tiigid, suured lombid jms.
  • Ei ole paha mõte osta lapsevankrile sääsevõrk. Samuti on olemas voodite kohale riputatavaid sääsevõrkusid, mis kaitsevad sinu lapsi, kui tuppa on pääsenud mõni sääse rajakas. Sääserajakad suudavad ka sääsevõrkudest ja muudest peletajatest ja tapjatest ikka läbi pääseda, siis päästab sinu last vaid voodi kohal olev sääsevõrk!
  • Pese ennast! Nimelt tajuvad sääsed ka higi ja niiskust – soojust. On teostatud mitmeid teaduslikke uuringuid, mis näitavad, et sääsed tõesti eelistavad ühtesid ja teevad seega vahet inimestel. Asja on uuritud lausa nii põhjalikult ning üks uuring väitis lausa seda, et tõrkuva seedimisega inimestel koguneb naha alla teatuid aineid, mis tõmbavad sääski enda ligi jms.

Kas on alternatiive või looduslikke sääsetõrje vahendeid, milledega astuda võitlusse sääskedega?

Siin seal netis on läbi käinud soovitusi ja nõuandeid, et kuidas on võimalik teha ise kodus sääsetõrje vahendit.

Sääsetõrje - sääsetõrjevahend
Kuidas sääsk toimetab – väike juhend vereimeja aabitsast …

Antti Loodus soovitab – HOMEMADE (“teeme seda ise”) sääsetõrje vahend, kasutada pump v. sprey pudelites. Pihustada võib otse nahale (ettevaatust lapsed ja allergikud, testige enne, kui kanget lahust teete, mõnda koostisosa on vaja lisada vaid mõni tilk!) või riietele. Ka lõhnadega saate mängida, kuidas teile meeldib! Vaata saamislugu PILDIS.

KOOSTISOSAD:

  • Baasmaterjal – koostisosa. Keedetud või destileeritud vesi – n. 50 ml või 100 ml. võib ka õrna piirituse baasil teha, see siis pihustamise jaoks. Kui aga soovitakse nahale ja kehale määrimiseks, siis tuleb võtta baasaineks oliivõli (rafineerimata – n. ökotoode).
  • NEEM OIL – Eestis seda ei müüda aga välismaa sadades netipoodides saadaval. (ainulaadne looduslik putukatõrje omadused!).
  • Eukalüpti õli (Eucalyptus globulus) – x arv tilkasid.
  • Sidrunheina õli (Cymbopogon citratus) – x arv tilkasid.
  • Rosmariini õli (Rosemarinus officinalis) – x arv tilkasid.
  • Lavendel angustifolia õli (Lavandula angustifolia) – x arv tilkasid.
  • Nelgiõli (Eugenia carophyllate) – x arv tilkasid.
  • Sidruneukalüpti õli (Eucalyptus citriodora) – x arv tilkasid.
  • Piparmündiõli vaid soovi korral …
  • Sidruniõli vaid soovi korral …
  • Küüslauguõli vaid soovi korral …
  • Seedriõli vaid soovi korral …

LISADA võib veel: teepuu õli ja saialille õli, mis on ideaalne kuppude jaoks.

Osade koostisosade suhtes võib olla teie nahk allergiline, ka see on võimalik kindlaks teha millisele koostisosale ja selle võite jätta segust välja. Näiteks peale määritav segu: 2 supilusikatäit õli ning 4–10 tilka eeterlikku õli, kui õlisid on palju ja mitmeid siis vähendada kogust.

Peletab sääski 2–3 tundi! Kui lahtub siis suts-suts ja kaitse jälle peal, pealegi on see üsna meeldiva aroomiga (koostisosadega saate ise mängida – st. mitu tilka panna). Kandke nahale vastavalt vajadusele, vältides silmaümbrust. Hoida lastele kättesaamatus kohas! Ettevaatust lemmikloomadega, võib kahjustada nende haistmismeeli (ärritus) või nad võivad olla mõne koostisosa suhtes allergiline. Samas saab ka lemmikloomadele teha tõhusat preparaati: neem oil ja seedriõli segu ning lisada oliivõli, määrida turjale ja probleemsetesse kohtadesse!

Kui soovitakse nahale määrimiseks paksemat õli, siis lisada oliivõli (rafineerimata – parem kui isegi jääkõli) ja saame ideaalse võidesalvi, kusjuures ka rafineerimata sojaõli on iseenesest putukaid eemale ajav!

Samatõhusad on ka kodusvalmistatud antud õlidest küünal! Samuti saab õli põletada küünal, kus see aurustub kiiremalt, mingi spetsiaalne nõuke, mille all on küünlaleek ja siis õli vaikselt kuumutab. Ka see on efektiivne ja looduslik lähenemine, kuidas pinisejaid terassilt või verandalt eemale hoida.

Sääsekuppude vastu. Tegelikult võiks sääsekuppude jaoks segada kokku segu: saialille õli (tinktuur, piiritusega), mentoolpiiritus ja teepuu õli – ideaalne looduslik sääsekuppude jaoks! NB! Vaid lahjendatud kujul, mis on sinu nahatüübile paras, tee enne proovi, kui kange lahuse teed.

Üks lollikindel KIIRE sääsetõrje vahend oleks siis ka 30% eukalüpti õli ja oliivõli (rafineerimata – parem kui isegi jääkõli) võidesalv! Mõlematel on lühiajaline sääski peletav toime!

NB! Antud taimi saab ka ISE KODUS KASVATADA! Ning ka ISE ÕLI VALMISTADA, mis on imelihtne! Mujal maailmas kasutatakse ka restoranides jm. lihtsaid viise, antud taimede koostisosi (lehed – õied) segatakse kokku, tambitakse uhmris ja valatakse peale oliivõli ning siis pannakse riidenutsakutesse rippu ümber köögi, sissepääsude jm. ning see hoiab ka herilased ja mesilased eemal!

——————————————————————————

Pilt.norrast.saased
Pilt Norrast, kus autojuhte hoiatatakse massiliste sääsepilvede eest.

LOODUSLIKUD VAHENDID

Nagu eelnevas retseptis märkasite taime nimega NEEM. See on üks tõhusam looduslik vahend aga pidavat olema just: NEEM OIL. Indias kasvava taime õli, mida sääsed pidavat lausa pelgama! Netis on tuhandeid veebipoode, kus saab osta seda õli ja isegi seemneid, et puud ise kasvatada! Soovitan osta netist seda õli!

KÜÜSLAUK! Meil Eestis on samuti üks lihtsamaid viise on KÜÜSLAUK ja muud eeterlikke õlisid sisaldavad taimed. Küüslaugu küün pooleks ja lõngaga kaela, pisut kummaline aga ka veidi toimib!
Tee küüslaugu vett vahekorras 5 osa vett ja 1 osa küüslaugu mahla. Pane see pihustiga pudelisse ja pihusta riietele vm. Soovitatakse pritsida ka aiamööbli peale, mis peletab sääski. Samuti võib küüslaugu pürees niisutatud lappe panna veranda võo terassi nurkadesse, mis peletab veidi sääski eemale. Kestvusaeg olevat kuni 5–6 tundi. Ettevaatust küüslauguga, teda võib vaid lahjendatud kujul kasutada – pihustamiseks. Ning küüslaugu õlis on teatud ühendeid, mis võivad esile kutsuda allergiat. Samuti on teaduslikult tõestatud, et süües küüslauku, eriti efektiivne kapslites õli, satub see lõppeks nahalustesse pooridesse, mis samuti tõrjub sääski! Mitte siis liialdada.

SIDRUNHEIN. Sidrunheina puhas eeterlik õli on looduslik abivahend, mis aitab tõrjuda sääski, moskiitosid ja teisi tüütuid putukaid. Sidrunheina tuntakse kui üht vanimat repellenti. Vanaegsetes retseptides mainitakse putukatõrjena sidrunheina eeterlikku õli.

Sääskede suhtes aitab ka muideks meie maal nii tuntud ja teada kuulus SAIALILL. Viimast soovitatakse seetõttu istutada terasside ja verandade äärde, et teha nö. looduslikku barjääri.

TEEPUU ÕLI – on samuti tõrjevahend aga eriti ka leevenduseks peale hammustamist! Samuti aaloe geelid on head leevendajad.

Proovida võid ka mitmete õlide segu: sidrunit, eukalüpti, kadaka-, männi-, mürri-, mündi-, kaneeli-, rosmariini-, piparmündi-, seedriõli. Veel nimetaks  lühiajaliselt efektiivsed järgmised taimed: ateegi till (õli), aed-liivatee (õli), seller (õli) Ettevaatust nende ja eelnevate õlide puhul peab olema ettevaatlik, et neid ei tohe otse määrida nahale vaid teatud madalate % või vaid koostisosana n. lisana sojaõlile – need võivad nahka ärritada. Ja meeldetuletus – need õlid on vaid nõrga lahusena ja vaid välispidiseks kasutamiseks!

Kui te grillite, siis soovitatakse visata veidi kuivatatud rosmariini või salvei sütele ka see peletab sääski.

Saask.saased.pilte_6
Sääskede elutsükkel näeb välja selline …

Püünise meetod

Sellel lehel õpetatakse mingit Hiina nippi – teeme seda ise kodus. Kus meile juba tuntud herilase püünise laadne püünis tehakse just sääskedele! Vaja on veidi pruunsuhkrut, siis pärmi ja sooja vett ning tühja plastpudelit, millest siis püünis ise valmis nikerdada.

Paljud on näinud selliseid suitsevaid OFF tossu spiraale, mis on meie naabermaal väga levinud ja ka meile jõudmas, et suvilanurgas või trassil suitseb see rohekas spiraal. Aga paljud, ei tea seda, et taolist asja on ka ise võimalik teha. Loe lisa: Looduslik sääsetõrjevahend

Meie apteekides on müüa ka TAIMSE PÄRITOLUGA sääsetõrjevahendeid, nagu näiteks see:

Zanzarin Bio-lotion 100ml 100% taimne sääse- ja puugitõrjevahend kogu perele! Väga tõhus looduslike koostisainetega putukatõrjevahend, mis samas ka hooldab nahka jojoba ja aloe veraga. Kuna koosneb vaid taimsetest toimeainetest, sobib kasutamiseks ka imikutel, väikelastel ja tundliku nahaga inimestel. Kaitseb kuni 6 tundi puukide eest ning 5 tundi sääskede, parmude ja kihulaste eest. Kasutamine: kanda ühtlaselt nahale, vältida sattumist limaskestadele või kahjustatud nahale. Tundliku naha puhul tuleb toodet esmalt proovida väikesel nahapinnal. Päiksekaitsevahendite samaaegsel kasutamisel kanda nahale viimasena Zanzarini.

Kommentaar: Kõik on kena aga KALLIS! Me räägime siin sellest, et kui te investeerite n. 300 EEK ja ostate need õlid, siis sellest jätkub teile ja teie perele vähemalt 2 suveks – lausa igapäev kasutamiseks! Lausa igale pereliikmele oma sprey pudel tasku vms.

Sääsk imemas verd (makrovõte) Allikas Google Images

Elektrilised seadmed

Ei saa ka mööda minna teemast, kuidas tõrjuda sääski ruumidest või selle ümbrusest. Esmalt kargab pähe mõte igasugused haisuküünlad ja vinguasjandused, mis tossavad ja haisevad ning on täielik keemia! On alternatiive – viiruk ja muud looduslikud lõhnaküünlad jms. Kõige lihtsam on uste ja akende kohale riputada kalts, mis on niisutatud ja sellee lastud sedasama kodustehtud spellerit. Ei tasuks unustada ka sääsevõrke, mis on esmane ja elementaarne abinõu.

Kuid kokkuvõttes ei anna see 100% garantiid ja lõppeks on ikka sääsed tubades, ruumides või abihoones. Siis tuleb appi võtta elektrooniline putukahävitaja, mis meelitab sääski enda juurde teatud valgusspektriga. Kui sääsed sinna valguseni jõuab hävitab nad tugev elektrilöök. Kahjuks on Eestis jällegi nii piiratud valik neid seadmeid.

Olemas on valguslambiga elektrilisi ja tuuliku tüüpi seadmeid. Osad on universaalsed ka kärbestele jms. aga on ka vaid spetsiaalselt sääskedele spetsialiseerunud seadmed.

Soovid midagi soodsamalt osta – soovitan Ebay.uk -st osta endale mida iganes soovid:

Sääsed ja haigused

Lisaks siia veel ühe teema, mis küll sobib nö. vandenõuteoreetikute rubriiki, stiilis valitsus salgab jms … aga tõsi see on, et meie maal on ikka nutuselt vähe infot, et sääsed võivad levitada verega kanduvaid haiguseid. Kollapalavikku jms. võivad levitada, kuid kuidas on lood hepatiidi vormid, jms. kas ollakse ikka 100% kindlad, et neid ei levita. Elades korrusmajas, kus naaberrõdul magas öösel mingi purjus jorss, millegipärast jäi imemisprotsess pooleli ja nüüd siis lendas kogemata aknast sisse sinu toas jahtima oma hommikusööki, mis viiks ta paagi täitumisprotsessi lõpuni … või oled kontserdil, kus verd veid imenud sääsk laskub sinu peale ja sa lömastad ta ja sul on nahk katki vms.

USA-s oli eelmine aasta lausa mingi Niiluse palavik, mis levis sääskede kaudu (kui õieti mäletan, siis varesed olid vaheperemehed) ja mõni inimene isegi suri! Seega võivad olla sääsed linna ja asulate piirkonnas lausa ohtlikud …

Kas teadsid, et lühikarvalised koerad võivad sääseuputuse puhul sattuda suure verekaotusest tingitud hädade kätte, seega kaitset vajavad ka lemmikloomad!

Ilusat sääsevaba suve kõigile lugejatele! Ära unusta ka pilte vaatamast.

Parimate soovidega …

Antti Loodus
Ülejõe talu

kirja pandud 22.05.2010 hilisõhtul


Selline on tema varda – pumba ots :) raksti sulle sisse ja läheb pumpamiseks

KASULIKUD VIITED

Sääsk tüütu putukas (Eesti Loodus) – loe lisa

Temaatilisi artikleid

Sääsetõrje vahendid

Säästetõrje ehk ennetus

Peale hammustamist – leevendus

 

Diffusil_saasetorjevahend
Keda keemia ei koti, siis üks “ohutumaid” ja samas efektiivsemaid säästetõrje vahendeid
Näiteks veidi lahjem (keemia poolest) on Diffusil KIDS – Soovitame!

Lisada võiks veel sellised nimed:

Ben’s 100 või ka nimega Bens-s 100 (saadaval jahi- ja kalatarvete kauplustes)
Autan tootesari
Effitan tootesari
jms.

 

Veidi sääsetõrje seadmeid:

Saasetapja1

Saasetapja4
Saasetapja2

Saasetapja9

Saasetapja3

Saasetapja6

 

Saasetapja8

Saasetapja5

Veidi sääsepilte internetist:

 

Saask.saased.pilte_1

Saask.saased.pilte_4

Saask.saased.pilte_5

3 Thoughts on “Sääsetõrje! Teeme seda ise!

  1. Tänan ohtra info jagamise eest. Hakkan kohe katsetama – kemikaalitöötjaid ei toeta ja oma last nende abil ei mürgita.

  2. Reet on 09.03.2011 at 15:19 said:

    Lahe leht!

  3. Marko on 01.06.2011 at 15:27 said:

    Tõesti väga asjalik ja huvitav leht. Ise olen kasutanud PIC X-100 sääsetorjet viimased 2 aastat ja sääsed on kadunud. usas tehtud, pisike pudel ja kestab kaua sest vähe tuleb peale panna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 9237 to the field below:

Post Navigation