Oleme metsarahvas, on palju võsa, võpsikut, metsa jne. ning kõige selle keskel majapidamisi ja suvekodusid. Eesti inimesele on juba omaks saanud, puistata rotimürki või panna “süütud” padjakesed lausa kuuri alla, abihoonesse jne. Eestis müüakse aastas hiire- ja rotimürki TONNIDES! Mõelge korra …

Hiiremürk on kahjulik tundlikule ökosüsteemile

Pooldan näriliste tõrjet majapidamises/talus pigem lõksudega! Sel aastal (2019) kinni püüdnud juba mitukümmend kaelushiirt, põlluhiirt ja koduhiirt. Olemas on vanad ja uued hiirelõksud, mida tuleb varustada õige söödaga. Sellest kirjutab mu üks teine blogipostitus). Ja samuti on suured abilised majapidamises kassid, asendamatud koduloomad, meie abilised! Mujal maailmas peetakse farmides, tallides, põllumajandus abihoonetes spetsiaalseid koeratõugusid, mis murravad rotte ja hiire. 
 
Loomulikult tööstuses, suurema pindalaga farmihoonetes jms. on rotimürgi kasutamine põhjendatud. Kuna närilised on ohtlikud, kannavad endas erinevaid haigustekitajaid ja hävitavad loomasööta jne. Kuid alustaks eelkõige küsimusest, kas kodu või suvilaomanik peab ikka oma kuurialuse, abihoone või muu õuemajakese üle külvama mürgipakkidega ja söödatopsidega. Et kas saaks ka teisiti, kas on muid lahendusi.
 
Sügaval hoone sisemuses ehk võib mürki panna, kui hiir on paikseks seal jäänud. Viimast kindlaks teha alati ei ole võimalik, kas käib väljast sees või on sisse pesa tegemas. Tänapäeva mürgid ei mõju kohe, hiir saab askeldada veel paar päeva. Seega kuuri all ja mujal võivad mürkisöönud hiired saada ka saatuslikuks kassidele ja koertele. Viimase vastuväitjatele soovitan avatumat silmaringi ja rääkida koera- ja kassiomanikega, kes on sp. oma lemmikut matnud. Sel teemal on palju koertefoorumis ja netiaruteludes vaieldud aga see on fakt, et hiiremärk on kahjulik koduloomadele!

Samuti tooks eraldi välja “linnalegendi”, mida “naised saunas rääkisid”, justkui mürksööta söönud näriline muutub muumiaks :). Selle kohta on kenasti kirjutatud siin lehel. “Muumiaks” muutub surnukeha (korjus) siiski teistel põhjustel, väga kuiv õhk, õhu liikumine jne. Kui on soojust ja kärbsed ligi saavad, siis läheb asi siiski loomulikku rada pidi.

 
Mujal maailmas käib juba ammu avalik teavitustöö. Tegu on siiski teaduspõhise lähenemisega, mitte niisama rohehala või ökonutuga. See meie poolt laialt pillatav ja puistatav “surm” jõuab siiski ökosüsteemi, kui sa elad pärislooduse keskel.

Mõistlikku lähenemist ning proovige alternatiivseid meetodeid! 

Lõks on majapidamises parim valik! Lillelastele ehk tülikas – hirmus töö ja vaevanägemine. Pehmopõlvkonnale õõvastav – no paraku on inimesed eluvõõraks muutunud. Aga see on kättevõtmise asi!

Olen viimase kümnendi või enama jooksul lõksudega pidanud majapidamisest (veidi suurem) tõrjuma närilisi lõksudega ja neid on nabitud ikka sadades (kahtlustan tuhatkond püütud). Mürki olen kasutanud vaid sügaval hoone südames, kus närilised on ohustanud kriitilisi kohti, kuhu lõksu panna ei saa. 

Majapidamises on meil kassid ja koerad, see on ka üks põhjus, miks mürki soovin vältida.

 
Antti Loodus
maamajapidamise peremees
 
 
 
Siin üks teavitusleht, ohtrate materjalide, voldikute, postrite ja muuga. 

=============================================

 

[Not a valid template]

   SILDID: Mürk, hiiremürk, hiiremürgid, rotimürk, rotimürgid, hea hiiremürk, soodne rotimürk, tõhus näriliste mürk, milline hiiremürk töötab, milline rotimürk toimib, kahjurite tõrje, kahjurtõrje

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 8452 to the field below:

Post Navigation