pind-jalas-kaes-esmaabi

Täna läks vaja, suurt luupi, pealampi, tugevat köögivalgust, vatitikku, haavapuhastus vedelikku, küünetange ja siis lõppeks ikkagi nõela! Milleks?

Kas arvasid ära, pinnu väljavõtmine! Läks teine  70 kraadise nurga all lihasesse. Õnneks oli tömbi otsaga. Juba 3-mas pind viimasel ajal.

Minu tehnoloogia on lihtne. Väga terava suurte küünetangidega (kaarjas lõikeosa), täksan pinnu sisenemise koha ära, vabastan naha. Seda peab tegema LUUBI abil! Veidi valutum, kui nõelaga sonkida, nõel on ikka selle asja jaoks väga tömp (õmblusnõel).

Räägi oma pinnu lugu või metoodika, kuidas sa efektiivselt pindu kätte oled saanud.


Ingliskeelses veebis on väga palju materjali sel teemal. Kliki pildil.

Minu kõige võikam lugu on selline. Olin üksi palju aastaid tagasi kalal, Oli paadiga järvel ja loopisin lanti ja siis see juhtus. Suur landikonks läks mingil põhjusel heites suure jõuga sügavale pöida sisse. Suur mölakas haugilandi konks istus poolenisti sõrme sees. Konksukida ei lubanud seda välja tirida, oli lihaskiudude taga kinni.

Mitu korda proovisin, tõmbasin jõuga, oleks pildi tasku pannud (valulävi). Mis seal ikka pakkisin asjad, konks käes läksin kodu. Pereõde või keegi aitas, esmalt hammustasin tangidega konksu pooleks ja lükkasin õiges suunas välja (konti ees ei olnud). See oli valutu selle kõrval, kui konksu tahtsin välja saada tõmmates.

pind-napus-kaes-jalas.esmaabi

5 Simple and Painless Ways to Remove a Splinter

Ettevaatust, ma mingis metsa või ellujäämisgrupis jagasin kord ka seda. Et kaasaja need nö. PEHMOKUMMIKUD on väga ohtlikud metsas. Minuga juhtus üks aasta lugu, läksin külmaga liiga uljalt nendega metsa. EI olnud tähepanelik ja astusin väikese jalal kuivanud kuivanud kuuse tüvele, millelt turritas välja palu kivistunud ja külmunud oksakesi., Üks läbistas kummiku, sokid ja mu reaktsioon laskuda põlvili, jalg tegi nõksu päästis sellest, ma oleks keharaskusega selle jalast läbi asunud!!! Need kummikud on head, kuid metsakõlbulikud talvel on vaid tugevndatud tallaga, meie turul selliseid olen vaid 1-2x näinud, enamus ei kõlba.

Pinudest kõikse rõvedamad juhtumid on küüne alla. Sain 019 suvel talus puutööd tehes seda kogeda, oli õnneks väike! 

Tegelikult on pinnu väljavõtmisel mitmeid nippe ja trikke. Samuti on vajalik teada ka esmaabi algtõed! Allpool veidi lisainfot.

Antti Loodus
pinnuspetsialist :)

===========================================

https://

 

Pind, kild ja õngekonks nahas

  • Väikesed puupinnud, õngekonks, metalli- ja klaasikillud võivad siseneda erinevatel meetoditel naha pindmisesse kihti
  • Infektsioonioht, kuna võõrkeha on üliharva steriilne. (Esmaabi käsiraamat … 2004a, Birkenfeldt jt 2005)

Esmaabi

  • Puhasta nahk vee või nahka desinfitseeriva vahendiga
  • Eemalda vigastust suurendamata ning liigset valu tekitamata
  • Kui võimalik, haara pinnu otsast võimalikult sügavalt kinni ja tõmba see välja sama nurga all, milles see nahka sisenes (mööda sisenemisteed)

            o   Ära urgitse pindu välja nõelaga – infektsioonioht
            o   Suurema pinnu (hinda silmaga, kas väljatõmbamisel võivad koed või veresooned kahjustada saada)                          korral kata piirkond sidemetega, vajadusel fikseeri võõrkeha, et see haavas ei liiguks ning vii kannatanu                  meditsiiniasutusse

  • Probleemiks õngekonksu korral on otsas olev kida (suur infektsioonioht)

            o   Kui kida nähtav, kasuta lõiketange selle eemaldamiseks, eemalda konks ettevaatlikult
            o   Kui kida pole nähtav, siis lükka konksu edasi, kuni kida tuleb välja
            o   Vajadusel pöördu arsti poole.

  • Soodusta veritsust mustuse väljapesemiseks haavast
  • Võõrkeha eemaldamise järgselt puhasta või desinfitseeri haava piirkond, kuivata ning kata plaastriga või sidemega
  • Kas kannatanu on vaktsineeritud teetanuse vastu?
  • Vajadusel suuna kannatanu arsti juurde. (Esmaabi käsiraamat … 2004a, Birkenfeldt jt 2005.)

===========================================

Pinnu väljatõmbamine

Esmaabina tuleb vigastatud piirkonda loputada puhta veega, milleks sobib ka pudelis müüdav joogivesi, või piiritusepõhise desinfitseeriva lahusega, näiteks tualettveega. Seejärel tuleks püüda puhastatud või tuleleegis steriliseeritud, võimalikult teravate otstega pintsettidega haarata nahasse tunginud pinnust sügavalt kinni ja tõmmata see ettevaatlikult välja. Vahel on vaja puhastatud või leegis steriliseeritud terav nõel ristisuunas naha alla torgata ja pind nahapinnale tõsta. Ei ole soovitatav nõelaga pinnu käiku uuristada – pinnukillud võivad sügavamale nihkuda ning haav infitseerub. Kui julgusest puudu tuleb või pindu ei ole nahapinnal näha, on õigem, kui pinnu eemaldab tervishoiutöötaja. Pärast seda töödeldakse vigastuse koht desinfitseeriva lahusega ja pannakse peale haavaplaaster.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 5522 to the field below:

Post Navigation