puulohkuja puulohkumismasin halupuu halumasin kuttepuu kuttepuude

Milline on parim – ideaalne – see õige puulõhkumismasinpuulõhkuja? Väike puulõhkuja – millist valida? Puud halgudeks. Kas on kogemusi, head või vead. Mõned viited ja leiud postituse allosas.


No nii, millest alustada, ikka oma kogemusest. Aastaid tagasi, kui olemasolev puulõhkumismasin hakkas õli lekkima( see on mingi 15 aastat vana isend), sai netist siit ja sealt loetud, mida järgmiseks osta.

Ühel kenal päeval külastades Handymann kauplust, oli seal super-mega-lahe-soodus, üks “tundmatu bränd” massin ootamas. Nagu üks tõeline loll maamees, sai siis selle isendiga koju sõideti, kuna milleks maksta 300eur, kui saab mõned kopikad üle saja masina kätte.

puulohkumismasin-puulohkuja-halupuu

Pildil olev isend – totaalne Hiinakas. Panin seda kokku (koostasin) oma 45 min. Asi tundus juba kahtlane olevat, kui pakendi avasin, pohhhh lõi seda taastöödeldud rämps-kummi lehka üles. Need Hiinas osad aiakärude jm. kasutavad rämpskummid peavad tuule, vihma ja päikese käes olema 2 kuud enne kui see keemialebra ära lahtub. Aga sai siis koostama hakatud ning silma jäi üleüldine ligadi-logadi kvaliuteet ning see  karjus nõuka aegse kvaliteedi järgi, et noh “käib kah”. Kokku pannes seega hirmud kasvasid, kuni tuli hetk, kui tuli vajutada nuppu. Esimese tööliigutuse peale kukkus uus Hiina ime õli pritsima, kohe alt ja survega – lahinal. Hüdroõli tihendit kas polnud või see oli asendatud ma ei tea, mingi suitsupakiga või nätsuga pool purjus Hiina tööliste poolt. Olgu mainitud, et enamus puulõhkujaid tuleb Hiinast, kuid osad brändid hoolikalt vaatavad kust nad tellivad ja neil on tootjale kõrged nõusmise,d kvaliteedikontroll (Hiinas kohapeal firmad osutavad ja käivad ise kontrollimas). Seega Hiinal ja Hiina ning Hiinats asjadel on ja võib olla meeletu vahe! Meie turul on üsna võrdväärse kvaliteediga sellised kaubamärgid: Ryobi, Alko, Metabo, Makita jms.

Tuttavad asjatundjad on öelnud, käi suure kaarega Handymann-ist eemale :) aga noh oli suure soodukaga ja läksin õnge. Ega midagi järgmine päev tarbijapahameeles, tipa-tapa poodi tagasi, mis ***** see uuesti! Asi lahenes ning nad võtsid tagasi ning lisades umbes 100eur sain siis kvaliteetsema asja ALKO lõhkuja. Mis juba karbist välja võttes eristus koostekvaliteedi näitajatega. Ning pill lausa laulis esimese puurhunniku peale.Ainuüksi poltide ja mutritega kaasasolevad seibid olid koonuses – kumerad, mis sobivad toru peale keeramiseks.

halumasin

Siin siis ostetud puulõhkuja firmalt ALKO – soovitan!

Olen palju kuulnud ka Eestis müügil olevast AEDUR seeriast, et neid ikka satub garantiiremonti ohtralt! See hakkab silma ka foorumites ja aruteludes. Kel aega ja viitsimist saab siis teha ka väikest kodutööd. Plussid ja miinused, arvamused ja mida “naised saunas rääkisid”. Kõike netis ei tasu kulla pähe võtta ning mõni ikka ju ka hoopleb, no mul on “naabrist parem” misiganes riist … Kuid mingi kuldne kesktee sealt välja tuleb. Pannes seda puulõhkujat kokku sain aru, et see on rohkem kevadise talgute lisariistapuu, noored ja memmed saavad ka aidata. Kuid omades oma metsa ja küttepuid kulub, on vaja siiski sellist suuremat riistapuud. Mis võiks olla alates 7t ja ideaalis ülalt alla lõhkumisega, ehk puu on töölaual vertikaalis (hinnaklass), neid Tööriistamarketi jm. punased ei ole väga usaldusväärsed! Ning kindlasti ristkiiluga, te teeb kohe neljaks.

Sellised väiksed 5t survejõuga masinad on siiski nö. väikese kodu – majapidamise riistapuud. Nende peamine miinus enamusel, pole jalgu all, väga jama on upakil kummardada, siis tuleb saagida suured pakud, kuhu peale masin tõsta. Veel puuduseks on see, et kõike ikka ei lõhu:  suured pakud, oksakohtadega – keerdus puud jms. puude lõhkumiseks  ei tasu retsida (vägistab tööriista). Samuti on peamine miinus, kui õues on +24 ja enam kraade, siis ikka tunde ei lase, õli muutub vedelaks ja masinal kaob jõud.

Seni on meie talus aeg ajalt seoses metsateoga külastanud selline profi halumasin, mis saeb ja lõhub. See teeb sama välja, kui sul on 20 orja või sulast, kes vihuvad kibekiirelt tööd teha ning haluhunnikud kerkivad kui imeväel. Aga orjanduslikku korda enam ei ole ning ka maakohas sulaseid pole (kes välismaal ja osad surnuks joonud), siis oli see teenuse ost vältimatu – maksime natuuras (3m lepapuus). Kuid sellise masina soetamine tuleks kõne alla, kui kopereeruda sõpradega, naabertaludega, või kui on selline suur famiilia.

Ma ise EI OSTAKS kasutatud puulõhkujat – halumasinat (osta.ee, Soov, Kuldne Börs vms.), kuna on suur risk, et müüakse just vigast, veaga või mingit mahakantud masinat. On ka varjatud vigasid, kus teed mingi aeg tööd ja siis see ilmneb, müüja aga laiutab käsi ja ütleb, et kui ma tööd tegin, seda küll ei olnud. Seega osta uus – saad garantii!

Siin siis mõned asjalikud netileiud.

 Osta saab neid riistasid: siit (järlemaks), siit, siit, siit, siit, siit, jne.

Antti Loodus
aiamees vahel metsamees

 

P.S. Ettevaatust! Foorumites ja mujal soovitatakse töö kiirendamiseks panna surumiskanna vahele klots või puuseib, mis aga ei ole hea mõte. Olen kuulnud lugusid, kuidas oksakohaga, käändus-keerdus puuhalu lõhkumisel on see hüpanud halumasinast välja 1-2 m kaugusele, Kuid tean ka juhtumit, kus see hüppas 10m õhku, see oli ka 8t masin ning käändus – oksaga toominga halg oli, mida siis püüti pooleks saada. See on puhas füüsika, pinged – väändemomendid jms. tulevad mängu ning lõhki minnes need vabanevad. Seega püüdke lõhkuda nende riistadega kena lepa küttepuud jms. Keerukad asjad jätke asjatundja jaoks või lõhkuge lühemateks seibideks (pliidipuuks).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 4488 to the field below:

Post Navigation