mahlapress-mahlamasin

Mingi aeg tagasi sai otsitud puuviljade-marjade mahlamasinat. Silmas pidasin nõuka aegset masinat (vändaga) mis toimis hakkaliha masina moodi. Sellist, mis pressiks marjadest ja puuviljadest välja mahla KOOS viljalihaga! Silmas sai peetud siis sõstraid, vaarikaid, tomateid jms. No sai otsitud ja kammitud, ei leidnud!Olid mõned vändaga mudelid aga see on tagasiminek kiviaega :) elekter on kohati ju Jumala õnnistus.

Sai otsitud ja käidud mõnes kohas küsimas, enamus laiutas käsi ja osad müüjad ei saanud aru, mida ma otsin (puusus kogemus ja info, et sellisedi asju on olemas). Mõnda aega tagasi sai soetatud ka köögikombain Bosch MUM5. Aga kuna infot esialgu ei leidnud, siis muidugi nagu ikka hiljem avastasin, et oi Bosch MUM5-le pakutakse hakkalihamasinat ning sellele omakorda lisaotsa marjapressi otsikut.Aga kuna meil ei olnud hakklihamasinat MUM seadmel olemas vaatasime muud lahendust. Hiljem nüüd nendin, te oleks pidanud vist minema seda teed (aga samas Zemleri lisafunksioonid kaaluvad selle mõtte alla). Bosch köögikombaini puhul oleks olnud ülekanded metall, mis on väga oluline (v.a. jõuvõll on seal ka plastik).

Siis lõpuks jäi silma üks poolakas Zemler (nüüd vist Saksa firma), selle hakkliha masinal oli selline lisaotsik:

mahlapress-viljaliha-hakklihamasin-otsik

Jah, ma oleks pidanud kodutööd rohkem tegema, kiiruga sai just SELLE otsiku pärast ostetud see riistapuu. Kuigi hind oleks umbes sama tulnud (mis köögikombainile lisade soetamisega hakkliha masina ning siis sinna otsa käiv mahlapress) ning pealegi on see Zemleri masin tugevama mootoriga.

mahlamasin-marjad-kodune

Ma olen lähtunud põhimõttest, et mis puudutab garantiiga seotud asjad (osa tehnikast jms.) siis ostaks siit kodumaalt, lisavidinaid ja kulinaid ostan mujalt. Lisaks peab arvestama Hiinast vm. tellides nii käibemaksu ja tollimaksuga. Zemler, mida millest käib jutt, on siiski nö. “saksa massin”.

mahlapress-tsitrusepress

Selle viljaliha pressiga ei saa kindlasti teha – läbi ajada kõva viljalihaga või tihket kraami, näiteks porgand jms. kõvad juurviljad, nende jaoks on klassikaline mahlapress ehk siis riiv+tsentrifuug põhimõttel. Viimasega muide saab ka õunamahla teha, mnjah (väga kõvast toorest punnist ehk saab) tuleb pigem püree, õun ummistab ja seda on tülikas teha. Aga selle riistapuuga midllest see postitus räägib, saab sellist mahlapüreed, millest keeta purki pandavat vahustatud õunapudingit vms.

Me siis proovisime erinevaid asju, toon välja ühe – punane sõstar. Njah, punanesõstar on sellise masina jaoks veidi probleemne. Eks meil olid ka üliküpsenud marjad aga seeme kippus ummistama ning samuti sõela. Aga läks umbes 1 tund sai ikka oma pool ämbrit imelist mehu, mis suhkruga sügavkülma rändab. NB! Otsakorki, millega reguleeritakse, kui kõvasti asju pressitakse – väänatakse, ei tohi liiga kõvasti kinni keerata, eriti tihke kraamiga. Kui masin ei saa seemneid välja lükata, siis ummistab see vindi ja sõela ära, seega tulgu otsast välja pigem pehmem pudi-löga, kui kuiv puru!

Tikker, mustsõstar, tomat pole probleem. Sama kehtib kindlasti maasika kohta. vaarikas oma seemne rohkuse suhtes, eks järgmine aasta testime ära. Osad väga tihke kestaga (tikker jms.) nende puhukl peab väga pehmelt ja hellalt masinaga töötama, kuna Zemleril on ülekanne ja võll plastikust ja võib ära retsida! Samuti on hea vahepeal lasta masinal jahtuda ning ka võll lahti võtta,. puhastada ning lata jahtuda. Ahjaa, ummistus, kui seda hakkab tulema, siis mõne marja puhul, tuli sõela puhtaks kraapida mitmeid kordi. Masinal on kaasas kaks erineva augusuurusega sõela (saab vahetada), sellest tuleneb viljaliha koostis.

ÄRA VISKA ÄRA! Kuna me oleme kohati ikka väga “kõige ärasööja” rahvas, siis ausalt, ega ei läinudki midagi kompostihunniku või kanadele. Tomati kestad läksid KÕIK KUIVATISSE ning sellets saab ideaalse supi ja teatud kastmete talvise lisandi! Punase sõstra ja tikri kesta puru läks srotina samuti kuivatisse ja välja tuligi kuivatatud sõstra või tikri srott. Tikripurust tegin veel ka tikrijahu (kuigi seemineid liiga palju sees, muudab maitset). Viimast sai ideaalselt kasutatud ilupulbrina, kui poeg müüs koolilaadal popkorni ja muud ahvatlevat!

tikrijahu-okotoode

jahvatame-marjajahu-jahu-pulber

tikrijahu-popkornil
Tikrijahu tofee-iirise peale raputatud, annab hapukat maitset ja toob värve!

Lõppkokkuvõte: meie perenaine soetatud Zemleriga väga rahul, just selle mugava riivi – viilutaja suhtes (vaata allpool videosid). Tundub, et sellised uuemad ja vaid riiv seadmed hakkavad kohati köögikombaine välja puksima. Viimased võtavad meeletult ruumi ning selle kapist välja võtmine, ja riivi jms. üles sättimine on jändamine. Tsitrusepress ja hakklihamasin väga kasutust veel ei ole leidnud aga need päevad on ees :) kuid riiviga sai tehtud ka seda – riivleiba.

Aastakese hiljem leidsin Hansaposti kataloogist sellise riista:

marja-ouna-ja-tomatipress

See ausa mootoriga ning metallist riist tundub asjalik olema, mis sobib juba suurema marjaaiaga perele – hoidiste tegijale. Hind on küll 100eur kallim, kui me soetatud Zemler riistapuu, kuid vist parim m,is nüüd meie turul leida võib. Suurtalu – köögi omad on ikka hoopis teises hinnaklassis.

Kuna ma kammisin märksõnaga mahlapress ja marja püreestaja, ei leidnud eriti midagi. Mõtlesin siis, et peaks blogilehele vm. mingi õpetuse kirjutama, et kes otsib see teaks mis masina poole vaadata. Head mahlad ja mehud, mis põhiline seemned ei lähe katki (seemne sees õlid ju rikuvad veidi maitset). Seega masin töötab – soovitan!

Antti Loodus
mahalmees

Veel videosid:

?t=2m29s

?t=7m18s

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 2431 to the field below:

Post Navigation