Onnelik_perekond_isadele2

“Lastega suhtlemisel seisneb probleem selles, et parima saavutamiseks pead sa selleks rohkesti aega leidma.” Jätkan siis eelmises postituses alguse tehtud aforismide ja elutarkuste jagamist laste kasvatamise teemal. Postituses pärit tarkused on pärit raamatust 60 minutit isa – Rob Parsons (samas sarjas ilmunud 60 minutit ema ja 60 minutit abielust). Raamatud on elulised väljaütlemised, mis tegelikus elus tõesti loevad – maksavad ja on möödapääsmatud laste kasvatamisel. Raamatus on 60 sekundi mõtted ja iga peatükk lõppeb tegude leheküljega. Raamat on suunatud küll isadele aga sobib ka emadele ja isegi vanavanematele.

Vanaemad… aeglustavad sammu selliste asjade juures nagu ilusad puulehed ja päevakoerad ning nad ei ütle kunagi: “Tule ometi rutem!”

Igapäevaelus läbiproovitud lihtsad tähelepanekud, tsitaadid raamatust:

  • Ütle lastele iga päev, et sa neid armastad. Näita oma armastust nii sageli kui võimalik.
  • Väikeste lastega kõneldes kükita ja kuula südamega.
  • Anna lastele edasi kõige tähtsam õppetund, mille sa said isalt või mõnelt vanemalt inimeselt, keda sa lapsena tundsid.
  • Märgi oma kalendrisse laste olulised päevad: sünnipäevad, koolikontserdid, spordiüritused.
  • Kavanda televiisorivaba õhtu ja tee üheskoos lastega midagi loomingulist.
  • Ära pane lapse tuppa televiisorit.
  • Osta uus lauamäng. Lase neil aeg ajalt võita!
  • Vali lapsega ühine vaba aja tegevus, mis ei sõltu füüsilisest vormist. Te võite seda üheskoos harrastada sinu elu lõpuni.
  • Lastele meeldib kirju saada. Kui sa pead kodunt eemal olema, saada neile mõni rida.
  • Kui lapsed suuremaks kasvavad, siis austa nende privaatsust. Enne nende tuppa astumist koputa uksele ning kui see ei ole vältimatu, siis ära otsi kunagi läbi nende tuba ega loe päevikut.
  • Mine koos teismelisega tema lemmikansambli kontserdile. Kuula nende lemmikmuusikat nädal varem – see aitab sind barjääri ületada.
  • Kui väegi võimalik, siis ära pea telefonikõnesid laste jaoks varutud ajast.
  • Arenda peretraditsioone. Need võivad olla väga lihtsad, näiteks pannkookide tegemine laupäevaõhtul – lapsed ootavad neid ja meenutavad, kui on ise täiskasvanud.
  • Tee koos lastega süüa. Sa võid sellega alustada väga vara!
  • Mõõda regulaarselt laste pikkust. Märgi mõõdud võrdlemiseks näiteks sahvriukse siseküljele.
  • Kasuta iga võimalust koos lastega söömiseks.
  • Vaata koos lastega mõnda nende lemmiksaadet ja püüa mõista, miks see neile meeldib.
  • Kui lapsed teevad hoolega tööd, kiida neid ka siis, kui nad sellega toime ei tule.
  • Koosta loetelu enese jaoks tähtsatest asjadest. Küsi endalt, ka sa neid ka oma lapsele edasi annad.
  • Kuula koos nendega kassettidelt lugusid.
  • Õpeta oma lastele raha kasutamist, aita neil koostada lihtne kulude ja tulude eelarve ning kontrolli seda.
  • Kui võimalik, siis võta laps oma töö juurde kaasa. Lase tal oma kohal istuda või seista. Räägi talle, mida sa päeva jooksul teed.
  • Märka juba täna, et su lapsed teevad midagi hästi.
  • Avasta enda jaoks LEGO. Tundub, et see sobib lastele vanuses 1-100 aastat.
  • Esimesel võimalusel kavanda endale pool päeva lapsega koos tähtsamate asjade tegemiseks.
  • Ära kunagi loobu suhtlemast lapsega, ükskõik kui vana ta on, isegi siis, kui ta on mornis tujus kodust lahkunud.
  • Õpi mehelt, kes ütles: “Kui ma abiellusin, oli mul neli teooriat laste kasvatamiseks, ent mitte ühtegi last. Nüüd mul on neli last ja mitte ühtegi teooriat!”

Nii nagu igast väiksest tilgast saab lõpuks järv, saab sinu igast tavalisest argipäevast lõppeks sinu elu. Viis kuidas me elame igat tavalist päeva ongi tulevikus tagasivaadatuna meie elu kokkuvõte. Karm reaalsus on see, et meie väiksed, kiired ja töised päevad veerevad ja peagi on see ajalugu – minevik mida muuta ei saa! Lapsed aga “salvestavad” just neid tavalisi päevi ja hindavad sind lapsevanemana kord just sellest vaatevinklist! Neist lihtsatest päevadest, mil emal on kiire ja isa ära, me elu koosnebki ja kui me seda ei tõeliselt ei märka, siis elame ja oleme küll oma lastega aga tegelikult oleme “eemal” ja meedia, sõbrad ja muu kujundab meie lapsi ja on neile eeskujuks. Võta aega oma laste jaoks, kuna lapsed on meie mõjuulatusse usaldatud vaid üürikest aega, see aeg möödub kiiremini kui sa arvad. Kunagi oli kuulus ütlemine, “homme hakkan õppima” aga tegelikkus näitab, et see “homme” lükkub määramata ajaks edasi. Homme mängime, homme läheme, kunagi teeme, tee seda nüüd – nad on varsti suured. Ela tänast päeva nii, et kord sa ei lapsevanemana ei kahetseks. Osad inimesed teevad suuri asju, päästavad inimkonda, aitavad ehitada üles firmasid ja riiki aga kaotavad selle tähtsama oma kallid ja lähedased! Ma ei väsi meelde tuletamaks vanematele: lapsed võivad olla su parimad sõbrad!

Vincent Fosteril oli õigus – “Ärge jätke ennast ühestki päevast ilma”.

Raamatut 60 minutit isa – saab osta siit ja siit. Raamatut saab laenutada suurtematest raamatukogudest.

Naistele soovitan samuti sellest sarjast raamatut: 60 minutit ema (osta siit või siit) ning 60 minuti abielu (osta siit või siit). Hea lugemine!

Isadele soovitaks veel ühte raamatut, nimelt seda: SIDE ISAGA – 10 südameomadust, mis aitavad su lastel teha õigeid valikuid – Josh McDowell. (osta siit või siit) Käsiraamat isadele (ja miks mitte ka emadele) aitamaks teha lapsel õigeid valikuid nüüdismaailmas.

Vaata ka varasemat postitust: Isa, tarkusekaev isadele.

Parimate soovidega,

Antti Loodus
lapsevanem

—————————————————————————————

Raamatu andmed:

60 minutit isa
Autor Rob Parsons

Sisust  “Isa olla on vastutusrikas. Puudub igasugune garantii selle kohta, missuguseks lapsed kasvavad. Ja siis saabub aeg, mil mees vaatab tagasi ja tahab tunda, et ta on oma eluülesande täitmiseks andnud parima.”

Elulähedane lugemine kõikidele töönarkomaanidest isadele ja mitte ainult! Vaimukas ja tabav raamat isaks olemisest ja parimaks isaks saamisest, mille võib läbi lugeda tunniga ja see tund võib muuta sinu ja su lapse elu.

Raamatus räägitakse:
– aja õigest kasutamisest;
– illusioonide hajutamisest;
– kiituse jõust;
– naermise saladusest;
– olulise õpetamisest;
– tavaliste asjade olulisusest;
– tugevate suhete ülesehitamisest
– ning lihtsalt armastusest.

Rob Parsons on tuntud inglise advokaat, kes on kirjutanud erinevaid raamatuid suhetest ja perekonnast ning on oodatud konverentside kõneleja.

Väljaandja: kirjastus “Luus”.
Märksõnad  Perekond, isa
Lk  93 lk, pehme köide

 

One Thought on “Lapsevanematele tarkusekogumik

  1. Riina on 16.12.2010 at 14:14 said:

    need n2pun2ited on t6eliselt head, v22rivad igap2evaselt l2bivaatamist,,,et see peatarkus ka l6puks tegudeks saaks. V2ga hea. Suur t2nu need siia yles riputamast! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 7752 to the field below:

Post Navigation