kanala-kanakuut-kanakuur-kanalaut 

Sa oled avastanud, et plaanid oma kodus ise kanu pidada ja endakasvatatud kanade mune tarbida – see on väga looduslähedane ja tervislik mõtlemine. Osadel on antud ja osadel ei ole antud, elus kaasavaraks vms. mõni abihoone, nõuka ajast laut vms. Kui sa elad maal ja sul pole kohta – ruumi – hoonet, kus kanu pidada, siis ära heida meelt. Selleks on ka lihtsamaid lahendusi.

Kanade pidamine nö. suvekodus”. See on siis selline lahendus, kus varakevadel võetakse tavaliselt juba munejad kanad, neid peetakse kuni hilissügiseni ning seejärel leitakse neile talveks ajutine kodu või räägime otse: süüakse ära, nad rändavad potti. Seda võib ideaalselt teha 1-4 kanaga ja/või odavalt saadud kanade puhul. Sinna komplekti võiks ka üks kukk siis kuuluda. Kuid sellised noorkanad tavaliselt ei ole odav lõbu, mõtlema peaks 10-15 eur per noka eest!

Kanade pidamine aasta ringi. Sellist suunda valides, peab meil olema kanadele pakkuda TALVEKINDEL laut, kanade kuut või kanala. Ideaalis oleks ja võiks olla see soojustatud abihoone või selle osa (ühte ossa kanad panna). Kuid talvekindlaks saab muuta ka kanakuute või selliseid väikseid kanakuure. Tean mitmeid, kes taoliselt ka kanu peavad, talvel on sellises ruumis siis ka soojenduslamp, mis hoiab temperatuuri. Kuid kanad taluvad ka miinus kraade, sel juhul langeb munevus, kõrgema miinuskraadiga lausa nulli!

Mõlema juhtumi puhul on siiski vaja kanadele kanalat või nende lauta. Juhul, kui peetakse vaid suvel kanu, siis on vaja suvist (kergehitus), kui aga soovitakse pidada ka talvel on vaja soojustatud ja talvekindlat hoonet.

Kanu saab pidada ideaalselt siiski ka nö. kanakuutides või väikestes kana kuurides (loe lautades). Ideid ja näiteid võid lugeda meie blogis.

kanala-plaanid-joonised-12

Kanakuudi – kanakuuri . kanaluda ehitusjoonised – plaanid (Google Drive link)

Lisaks sellele olen kogunud hunniku kanakuudi või kanakuuri pilte, kui sul on huvi kirjuta mulle ma saan meili peale saata viitekogumiku.

Siin aga toon välja väikese viitekogumiku kanakuudi plaanide (ehitusjoonistega lehed) , kust võid leida huvitavaid ja kasulikke ehituse ideid.

Kanakuudi – kanakuuri ehitamise plaanid

Prindi neid välja ja näita ehitusmehele. Tehke kuluarvestus – arutage läbi:

  • Hoone üldmõõdud, seinakonstruktsiooni osad, sõlmed, välisvoodri lahendus jne.
  • Hoone avad (uks ja kanade luugid), aken ei ole primaarne aga võiks olla.
  • Ventilatsioon (suvisele majale ei ole vaja, võib jätta hõredamaks – värskeõhu pilud)
  • Katuselahendus
  • Elektrilahendus (suvekuudil ei ole vaja)
  • Väliaediku mõõdud (materjal, kuidas teha)
  • Talvekindla osa lahendus

Kindlasti tuleks valida ehituseks puitmaterjal. Kuna ma olen puidu usku, siis sellise kanakuudi ehitamisel võiks loobuda kivi, metalli jms. asjadest – riivab silma! Palun äram ine sellise kanakuudi projekti materjalidega mõnda ehitusmaterjali kauplusesse materjali ostma. Otsi mõni väiksem saekaater, saematerjali laoplats ning hangi endale vajaminevad prussid ja lauad sealt! Suured saekaatrid ja puidumüüjad on täna Eestis enamjaolt Soome,Rootsi pensionäride jt. investorite ning Skandinaavia härrade omanduses. Milleks lasta rikastuda välismaalastel meie metsadest, mis hetkel maha parseldatakse. Mine otsi oma piirkonna mõni saematerjali müüja või tootja või uuri äkki on su enda tutvusringkonnas kedagi, kes on ise ka lauda saaginud jms. Nii toetad sa väikettevõtlust ning saad ka materjali palju soodsamalt kätte.

Mina soovitaks kanakuudi välisvoodri teha kas servamata lauast või poomkant materjalist (väga laiad plangud jms). Kokkuhoid on märgatav! Materjal võib olla ka madalama klassi puit, vabalt võiks kasutada metsakuiva materjali (v.a. 4 nurgaposti, kui ehitatakse prussist). Kanakuuti võib ehitada ka pindudest, need on palgi saagimisel tekkinud jäägid. Ma ise olen saaginud palki (koju tellitud mobiiline lintsaekaater) ning saekava tehes olen palunud saagijal kohe saagida nii, et ühelt poolt tekiks palgil korralik ümarpalgi ühtlane pind – laud.

mustaks-ehituseks-kasutuskolblik-pind

Põhilise karkassi (4 nurka, kandetalad jaa veel mõned prussid) materjal baseerub prussidel, kui materjali on võib sinna panna kohe suuremad postid. Muide viimaseid võib teha ka näiteks tavalisest metsakuiva paberipuust – peenpalgist.

ehitame-ise-kanakuuti-metsakuiv peenpalk

Pea igas talus, kus on oma metsa tekib taolist materjali vahel küllaga, see rändab tavaliselt kas segu küttepuude virna või lausa hakkehunnikusse. Mine uuri , ine kuula maad – äkki saad küttepuu hinnaga sellist asja osta. Ülal pildil on mul just enda metsast sega küttepuude virnast sorteeritud metsakuiv peenpalk, mis oleks läinud kütteks. Milline raiskamine, selle asemel viisin selle ühte saekaatrisse, et nad saeks keskelt pooleks ja ma saan ümarpalgi (poomkant) prussi. Selliste palk-postidega on võimalik teha väga tugeva kandevõimega kanakuudi raam, taolise otsa tee kasvõi 2 korrus või hoiuruum.

Mõni kratsib kukalt ja mõtleb, see on minu jaoks liiga kulukas ettevõtmine. No aga lausta siis lihtsamalt, suur osa kanakuute on ka nö. kasvuhoone stiilis. Suvise kanakuudi puhul on ju see oluline osa, et seevõiks ja peaks kanale õhtul pakkuma kaitset halva ilma eest ning röövloomade eest, kana tahab minna ööseks varju või kuhugi õrrele magama. Tegelikult ongi selle putka-kuudi-kuuri õige nimetus VARJUALUNE KANADELE! Seega alustuseks ära pinguta selle asjaga üle. Netis on palju materjale, kus vaprad naised üle ookeani hoiavad käes saagi ja haamrit ja ehitanud ise enda kanakestele suvekuudi. Sisuliselt saab teha kanadele suvekuudi 4 euro alusest, peale mõned lauajupid ning sinna 2 eterniidi või plekitahvel. Tõsi taolisse mahuks heal juhul 3-4 kana ööbima aga algu seegi …

saastu-kanala-kanakuut

Tuletan meelde, et sellist suvist kanakuuti saab ehitada ka säästuprojektina, ehe stiilinäide siin.

Sa veel võtad hoogu kanade pidamisel, siis vaata ka teemat: Kanade pidamine ja kasvatamine

Head pealehakkamist!

Antti Loodus
Ülejõe majapidamine

www.looduspere.com

 

Siia lõppu peaks ja tuleks välja tuua ka kanapidaja nö. unistus:

kanadele-hoone-laut-kanala-kuut-kuur

Plaanid ja joonised siin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 5635 to the field below:

Post Navigation