kanade-soot-kodutoit-sootmine-sook-pidamine-kasvatus

Kanade kodutoit, kanade sööt – söötmine. Alustuseks võid lugeda ka minu varasemast teemast kanade söötmise ja toidu kohta. Kuid selles postituses kirjutas veidi lahti, mis ja kuidas mulistada kanade kodutoiduga – nimelt kasutan ma kuivpudru tehnoloogiat.

Kanade söötmise poole pealt, mõned nipid ja märkused. Räägime seekord siis mollist ehk kanade sööda segamise nõust. Siis veidi KAPSARAUAST ning segamisvipslist ning ka parktilisest segukellust, mis on endale uue ülesande leidnud.

KUIVPUDRU TEHNOLOOGIA

Aga alustame siissellest, et millise söötmis tehnoloogia mina läbi katsetuste ja soovituste jõudsin. Kuna kanade pisamise alguses oli mul ühe toiduainetööstuse valgurikast sööta ohtralt kasutada, siis oli kõik teistmoodi, jahu tuli vaid veidi lisaks lisada. Siis kui see “piiramatusöödakoht” ära kukkus, tuli kohe mõelda, kuidas nüüd edasi. Ja et pikk jutt kokku võtta, avastasin peagi kuivsööda tehnoloogia – söödarastiooni. Kuna jahu teeme me oma majapidamises ise, siis saame kanadele toidu kätte ikka üsna soodsalt.

Tavapärane kuivsööt siis on:

  • Purustatud/hakitud õun (vitamiinide allikas)
  • Purustatud toores kartul (mitte liialdada)
  • Purustatud söödapeet (kõige kättesaadavam ja väärtuslikum kanade toortoit)
  • Vahel keedetud kartul (vaid talvel)
  • Munakoored (kaltsiumi allikas)
  • Hakitud kuivatatud nõges (mõjutab pimeda aja munemist, proovitud)
  • Toiduõli (teeb lihtsamaks kanatoidu hakkimise)

Hiljem lisatakse veidi vett, kuid mitte talvel, kui kanalas on näiteks miinus. Kui kohe ära söövad võib siiski veidi vett panna. Vee võiks lisada peale hakkimist ja õli ning lisainete lisamist, siis korra läbi vipseldada-segada. Seejärel lisame jahu (vastavalt kanakarja suurusele).

Väljatulev mass on selline kuivpudru, kuid veidi niiske ja seda saab tõsta labida laadse asjaga. Eeliseks oleks siis, et ei määri segamisnõud, segamisriista ja ka künasid!

Kirjutasin ka kusagil foorumis:

Olen andnud nüüd juba kuid põhisööda alusena purustatud õunu. Kapsarauaga peenestanud, sorts vett ja siis tulevad porgandikoored, vahel kartulikoored jms. siis õli ja ained peale ning siis jahu. Kanad heas korras, jälgin pidevalt nende väljaheidet, ka see normis.  Kel kodus õunajääke, siis soovitan soojalt korjata, panna säilituskastidesse ning väga väärtuslik toidulisa (vitamiinide allikas). Igasugune biomass vähendab ka jõusööda kogust!

SÖÖDA PURUSTAMISNÕU – SEGAMISNÕU

 

kanade-sootmine-kodutoit-segamine-nou-tunn

Vahel on tulnud ka jutuks, miillises nõus te kanadele kapsarauaga sööta raiute – peenestate? Ma ise olen seni katsetanud neid musti segu ämbreid. Lasen need enne päikese, vihma ja tuule käes olla (nad on ümbertöödeldud plastist tehtud, rõvedalt haisevad). Kuid nende häda on, et kas raud liiga terav või liiga tugevalt raiun, aga põhjad on katki läinud.  Eks mugavus, ma olen hakkinud suures mollis peeneks, peale vähe vett, sinna peale jahu + lisaained ja segutrell …

kanade-sooda-nou-segamise-moll

Tänane kogemus on siis see, et talvega läks 2x20L seguämbrit, ei kannata need suuremat kapsarauda. Nüüd läksin segunõu (must plastik) peale, pakun mingi 30L sellele vähe paksem põhi.  Nende segunõude eelis on, neid olnud lihtne puhastada. Vahel jätan nad ka kummuli kanade liikumisteele, nad suudavad oma nokaga isegi mikrotükikesed ära koristada, seega puhastavad nõu ise. Aeg ajalt tasub sellistel nõudel, eriti suvel teha DESO ainega puhastust, paned likku ja survepesuriga üle. Ma olen selleks kasutanud aiapritsi, teinud kõik mollid VIKRON-S aine lauhusega üle ja siis puhtaks pesnud.

ELEKTRILINE SEGAMIS APARAAT

Elame ju tehnika ajastul ning et ka kanade pidamist teha võimalikult lihtsaks võtame ikka massinad appi!

kanade-sooda-segamine-segu-trell

See on riistapuu, milleta elu on ikka kodutoidu tegemisel väga raske. Alguses, kui oli vähem kanu, kannatas segada ka tokiga, kuid hakkas käe peale ning kohe sai mõeldud, et on vaja tehnika appi kutsuda. Kel kanakari suurem, see võiks kaaluda mootoriga mehaanilise haljasmassi purustaja peale ning siis väiksemat sorti segumasina peale, mis teeb ülejäänud töö. Kuid kui kogused on väiksemad, piisab seguvann või ämber ja siis see riistapuu. Tegemiston siis spetsiaalselt segutrelliga, tavalised trellid ei sobi. Tavaline trell ei ole mõeldud taluma sellist koorumust ja pealegi ei saa osadel kiirust reguleerida. Mina kärsatasin 2 elektritrelli mootorid läbi, siis läksin ja ostsin koba peale selle riistapuu.Sellele on nö. “käigukast”, mis ülekandega annab trellile suurema jõu.

Tavalise elektritrelli kujulise segusegamise riistapuu eelis on, see on rohkem käe järgi kui suured kobakad. Osad segutrellid on sellise kumera ülaosaga, kahe käe riistad, need ei ole kõige paremad sööda segamiseks. Kuivtoidu segutrellide jms. kohta saad lugeda lisa siit.

 

segu-labidas-kellu-kanade-sootmine

Sööda etteandmine.

Valimissegatud kuiv-pudru sööta panen laialitassimiseks suurde ämbrisse või vahel kui kiire, kasutan suurt segunõud, milles segan kuivputru. Ning peamine asi, tõstmiseks ei kasuta kühvlit ega muud riistapuud vaid tavalist pesuehtsat segu-kellut või müüri kellut. Just sellist, mis pildil. Nimelt sellega ma ka puhastan kanade söögikünasid, mis on mul enamjaolt täisnurkse põhjaga ning ma saan sellega vajadusel kiirelt sisu puhtaks tõmmata.

Võid ka oma kogemusi siia alla kommentaaridesse lisada …

Antti Loodus
Looduspere majapidamine

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 1752 to the field below:

Post Navigation