raps-rapsioli
Olen siin teinud ka ise selgitustööd, väga pikaldaselt võtab selle suure auriku ümberpööramine või aastakümneid sissetallatud rajakese muutmine. RAPS on värdkultuur!

Pikemas perspektiivis siiski ahnusele ja massviljelusele (et saada kergemalt suurem saak ja ka kasum) baseeruv kultuur. Asi mis sobib toidulauale, määrdeaineks ja samas autokütuseks – no ei ole asjad korras selle suunaga! Juba ainuüksi, kuidas teda kasvtatakse! Ainuüksi, see kuidas seda suunda juhib AHNUS, osad talumehed on tänaseks loobunud isegi vilja kasvtamaisest ja kasvatavad vaid rapsi! Vahepeal siis vahelduse mõttes panevad ka uba maha, mis maaasse küntakse ja muud ajuvabadused. See on võõras asi meie põldudel! Esimene tõsine risk on see, et raps imab endase kõik mürgid (neid on terve loetelu). Muide poodides olev “säästu oliivõli” ei tule ka mahe istandustest, oliiv võtab ka endasse mürke.

RAPS – RAPSITAIM – RAPSIÕLI

Selle peal on tänaseks pea kõik võidemargariinid, enamus poeriiuli õlisid jms. Rapsi puhul on üks hea asi, võib olla kindel, et meie regioonis ei ole seda GMO – ei ole vajadust,. Vaid UK-s ja Austraalias on testitud GMO rapsi. Kuid see on nii ohtlik, et tänu putukatele (õietolmuga) on värd-gmo-raps loodusesse huljuma läinud.

Me pere sööb juba aastaid nö. võileivade pea vaid VÕID! Paneme toitude sisse, pudrule silma, kookide – pirukate jms. peale. Teine ais, mille olen koju toonud on “neetud searasv” (müüt – karjuv müüt). Teeme seda peekonit praadides ise, hoiame külmikus ja sellega praeme hurmeeköögi praekartulit ja veel mõnda asja, milline maitse. Me ei liialda sellega! Me sööme üldse liha üsna vähe. Leian, et see oli probleemiks aastakümneid tagasi, kui taludes oli vaid kartul, soolapekk ja kapsas jm. polnudki muud, siis liialdati! Kuid loomsete ülikasulike rasvade demoniseerimine on pärit jällegi neetud “Ämeerikast” dietoloogia revolutsioonist ja on “urban-tibinduse” väärakas vili! Sorri, mind ärritab see teema (selles punktis) …

Margariinist võiks igaüks küll vaikselt hakata välja kasvama. Ma ise usun, et isegi tavaline searasv on lõppkokkuvõttes (pikemas perspektiivis ja väikestes kogustes) kasulikum, kui see värd-rapsi õlil tehtavad misiganes lisandid. NO eks see raps ole tavaline taimne õli ja me teda ikka tarbime (puutume sellega kokku, kus iganes sööme, ostame jms.) Kuid see sunnitud AINUVALIK käib vastu!

 

Alternatiivid: odavauselt meie regioonis on PÄEVALILLEÕLI, osa sorte ja pressimis tehnoloogiaid on sellised, et on suudetud vähendada spetsiifilist lõhna. Me peres käib veel võitlus, ei meeldi kõigile päevalilleõli. Päevalill on aga üks pommi ja ussikindel taim :) sp. ei ole GMO päevalille teemat tekkinudki, kuigi Ukrainas ja Valgevenes, eks nad pritsivad ka neid tõusmefaasis vms. Samas on päevalille õli kohta infot, et sellega ei tasu praadida kõrgetel temperatuuridel ja eriti fritüürida asju!

Tarbime ka veidi oliivõli (poodides on sisult “surnud õli”), kuid see pere suuruse – pideva vaarimatmise juures on siiski kallis. Külmpressitud kanepiseemneõli on väga kasulik. Sellele järgnevad kanepiõli, linaseemne, jt.

No ja siis eksootika: kookosõli, palmiõli, viinamarjaseemneõli, kõrvitsaseemneõli, seesamseemneõli, Saflooriõli, Kreeka pähkli õli, mandliõli, sarapuupähkliõli, pistaatsiapähkliõli, jne. terve loetelu … Osa neist võtta luiskaga või tilgutada salatite peale on väga rikkalikud toidulisandid.

NB! Paljud eksootikaõlide ja rasvade artiklid on liiga ökopoodide blogide rahamaigulised (loe reklaami lõhnaga) kirjutised. See teeb neile kena käivet, kui inimesed hakkaks tarbima teiseltpoolt maakera tassitavaid, raskeid ja kalli kilohinnaga õlisid igapäevaselt” Pean seda valeks suunaks – siin on meile vajalik asi olemas!

Lõppu siis reaalsust: 

ettevaatust rapsioli transravad toiduainetoostus

Need toiduainetööstuse võluained – transrasvad. Stabiilseks muudetud (saab pea igas toiduaines ja kohas kasutada) transrasvad, mida saab odavast toormes – rapsiülist! Suht närune ja vastik suund, AHNUS – AHNUS _ AHNUS! Selles valguses on rapsiõli ja sellest järelsaadused, mida kasutatakse toiduainetööstuses see on NEEDUS!
 
Enam ei toodeta päriustoitu., vaid pool või libatoitu, siis on vaja sisse panna rasvasid. Juustu laadne toode, piima laadne toode, või laadne toode. TRANSRASVADE või taimerasvade peal on terve maiustuste või siis batoonikeste ja jäätise tööstus! Haige värk

tervitustega Antti
Looduspere.com

Alternatiivid tavaõlidele:

Vaata ka viiteid: 

Aja lisame ikka teist poolt ka, Rapsiõli ja “selle kasulikkus” – mõnes asjas talle hinna poolest asendusõli väga ei ole. Kuid oleks siiski tervislikum leida alternatiive kõrvale!

 

kasulikud-olid-rasvad

Uups, kuhu jäi HANERASV!

 

Alternatiivid:

 


Comments are closed.

Post Navigation