Siin mõned mõtted, kanala – lindla valgustamisest. Kuna jutt läks pikemaks ning mul ei meeldi kirjutada asju foorumitesse, mis täna on ja homme kübertühjusesse kaovad ja/või ka Facebook on analoogne. Siin siis kogutud uitmõtteid ja kiirelt visandatud nõuanderubriik – soperdis. Aga esimesteks sammudeks on siin piisavalt infot ning küll ma kohtun ka õigel ajal nendega, kes mind veel täiendavad ja õpetavad …

Eellugu: Sel sügisel meie kanakarjas osad noored jätsid munemise (õigupoolest selle algamise) pooleli. Sulimine jms. oli välistatud ning ma esialgu järeldasin, et selle põhjustas järsk temperatuuri langus ja/või muu meeleolu vms. häirimine.

Võtab aega aga ma saan sellele jälile. Mulle tundub, et paljud pisielukate Putukad ja hiired ja linnud) märgid näitavad, et võib tulla käre talv! Aga proovin kunstvalgust anda spets nõuka aegse suure taimelambiga, vaatame mis siis saab … Võtab aega aga ma saan sellele jälile. Mulle tundub, et paljud pisielukate Putukad ja hiired ja linnud) märgid näitavad, et võib tulla käre talv!

Läks veidi aega mööda ja ma sain asjale siiski pihta!

  • Ma ei olnud ette valmistanud pimenemiseks, ehk ei olnud üles sättinud taimeriga kunstvalgust, pimenemine mõjutab kana organismi rohkem, kui külm
  • Järsk temperatuuri langus jms. eriti aga noorkanu!
  • Sitikad ja kõik see bioloogiline mass, kes puges talvekorterisse – ehk siis arvestatav valgukadu, ma ei tea siiamaani, kui palju nad midagi leiavad, jalutusala suur.
  • Vanad täissöönud “paksp-sed” kes võimutsesid söödakünade juures, kontrollimine ansis mõista, et osadel noorkanadel võiks kaal suurem olla ehk siis veidikene ka toitumises, paneme eraldi ja korra veidi nuumsööda peale.

Aga liigume siis edasi – nimelt valgustuse teemal. Miks üleüldse peab talvisel ajal kanalat valgustama? See mõjutab munejate kanade tootlikkust, seotud organismiga. Kuigi paljud maalähedased ja tavapidajad on läinudki seda loodusliku rütmi teed, et kanadele anda talvisel ajal “puhkust”, seda tehes me matkime looduslikku kalendrisüsteemi. Kuid siin tasub välja tuua selle, et me nii ehk naa peame kanu nende enda keskonnast väljas ning meie inimeste loodud kuntskeskkonnas on siiski võimalik neid panna munema aasta ringselt – läbi.

kanad - valgus

Paneb mõtlema, mis – see on teaduspõhine lähenemine. Tabel pärit põllumehe aastaraamatust, mingi 60-ndate versioon. Mu isal on neid terve virn ning seal räägitakse sellest alamteemast üsna palju. Seega me peame kandadele andma LISAVALGUST sügisest – kevadeni!

Kui läheneb sügis peaksime me siis kanalas taastama suve lõpuvalguse, ideaalis päevavalgus spektriga pirniga (tavaline hõõgpirn ei ole selleks parim – kollakas toon). Lambile võiks teha pistiku süsteemiga, millele vahele siis panna (saab ka elektri kilpi panna, veidi kallim lahendus). Valgustusega võiks siis matkida suve lõpu valgusaega, näiteks 7.00-18.00  Kuna elektrienergia siiski maksab midagi, siis minul kui maamehel ja suure majapidamise omanikul on aluseks SÄÄSTLIKUS (ööpäeva ringselt põleb oma 20 prini ning öösiti oma 30 pirni ning pirnisokleid on sadu … Samas on väikepidajal see suhteline, kui kanadele kulub kuus sööda peale 40EUR siis no mida ei ole maksa siis 6eur pirni eest, muig …

kanade-kanala-lauda-valgusti-lamp
Teeme seda ise – midagi originaalset ja tiiva- ja mürglikindlat.

SÄÄSTUPIRNID

Kel keraamilise keermega lihtlamp olemas, soovitaks 55W säästupirni, millel on üsna päevavalguse laadne valgusspekter midagi 4000K ja valgustugevus on 3000 lm (luumenit) alla selle on suurema ruumi jaoks vähe! Need pirnid ei ole odavad – Ostes jäta alles garantiitšekk! See samas oleneb, kui suur ruum on, meil on suur kanala – valgus hajub palju.On olemas ka võimsad power säästupirnid E27 soklile: 130W/150W/170W/200W  suurimate valgusvihk on kuni 6200lm (see on keskmises laudas nagu päeval). Kui vaadata ka mujal maailmas kanalaid, siis piltidel loeb välja vaid erkvalged suured hooned- hallid, seega hämar laut ei sobi kanadele.

Seega tavalised säästupirnid (võimsamad) on 24-30W need sobivad ideaalselt väiksema ruumi jaoks, annavad välja umbes 2000 lm ja üle selle. Kindlasti võiks olla siiski see “silmatapja” ehk siis spektriga alates 3200-3600 (see on see ladude ja tööstuslik valgus). Inimesele meeldib 2800-3000K soe lambivalgus (Osaram ja Philips pirnid garanteerivad selle, muu on küsitav). Kusagil oli jutuks, et kanadele ei sobi ei madal kollakas (2600-3000) ega ka ka kõrge (4000K) valgus, ideaalne võiks olla 3200-3600K valgusspektriga pirnid. Kui talvel teie laudas langeb temperatuur alla nulli ja isegi miinusesse, siis odavamad säästupirnid võivad anda vaid osa oma valgusest. Arvestama peab ka sellega, et käivitub umbes 5 minutit – siis on maks võimsus. 

LED PROŽEKTOR

Astaid tagasi oli see lahendus väga kallis, maksid alates 40-120eur. Nüüd saab juba 15-30eur kätte korraliku LED prožektori. Kui ruumi rohkem ning Tegelikult on siin siiski suur küsimus, kuna LED valgusti spekter on tavaliselt teine, mida tootja väidab ning nad on jubedad “silmatapjad” ja/või üleüldse väljastab LED tehnoloogia meile mitte kasulikku – vajalikku valgust. Lugesin alles hiljuti selle kohta, et akvaariumi, taimede ja loomade tarbeks ei ole häid odavaid LED valgusteid, on siis kallid! Ettevaatust Hiinast tellimisel võite sellise jama otsa sattuda. Kuna laut on suurem, siis ma LED pirne eraldi siin välja tooma ei hakkaks. Kes tahab LED pirne panna, siis alla 9W pirne ei maksaks üldse mõelda aga meil müüakse juba ka E27 soklile 12-18W LED pirne. Ostes jäta alles garantiitšekk!

SPETSIAALNE PÄEVAVALGUS LAMP

Nõuka aegne paevavalguslamp (tuntud ka taimelambina ja/või põllumajandus lambina) Selle lambi pirn on ERILINE, mis annab teatud spektrit välja, mida vajavad kõik elusorganismid. Pirnid olid tavaliselt kas 125W või siis 250W, võimsamad olid ka suuremad. Ärme aja sassi seda lampi tavalise päevavalgus lambi või pirniga. Need pirnid on oma tehniliste parameetrite poolest veidi teised. Minge mõnda väikesesse vaid elektriasjadega äritsevasse poodi ja te saate vastuse oma küsimusele, mis pirni sa vajaks.

SOOJENDUS LAMP – VALGUS

Kuna osadel on talvisel ajal lauda ja kanala kütmiseks nii ehk naa soojenduslambid, siis võib talviseks hooajaks keerata välja punase spektiga pirnid ja need asendada valgete prinidega – need annavad ka piisavalt hea ja tugeva valgusvihu nii selle alla, kui ka eemale, kus on söödakünad jms. Seega soojenduslampi kasutades me lahendame 2 asja korraga, vaja on vaid ühte keskmise tugevusega lampi-pirni juurde.

Seega kanala valgustuse peale peaks mõtlema ka nii SUVEL, kui ka TALVEL (pimedal ajal). Suvisel ajal on ka see oluline, kui osadel on kas kinnised kanad või pool kinnine kanadepidamine, saavad vaid osaliselt välja.

Kui mõtteid juurde tuleb, siis täiendan teemat ja parandan ka vead. Kuna on reede õhtu ja kell kukub, siis ruttu sauna ;)

Antti Loodus
vahel ka kanakarjane

 

 Viiteid siit ja sealt, ilma pealt:

  • Talvise kanakuudi valguse teema, siin

 

PILDID – PUUST ja PUNASELT

voimas-saastupirn
Võimas säästupirn Värvi temp: 4000K (lülm valge)  Valgustugevus: 4680 lm
Võimsus: 65 W Pesa: E27 Eluiga: 10 000 h

nouka-agne-taime-paevavalgus -lamp
Nõuka aegne paevavalguslamp (tuntud ka taimelambina ja/või põllumajandus lambina)

toostuslik LED valgusti
Tulevik on ka selliste käes! Niiskuskindel – klass IP65, 3000 luumenit,
4500K, eluiga 40 000H (Hind umbes 40eur)

LED prozektor

LED prožektor – 30W  Andmed: Niiskuskindel – klass IP65, 2400lm,
120⁰, 4500K, eluiga 30 000h,

soojenduslamp-kanadele
Klassikaline soojenduslamp, meie poodides veidi teise kujuga. Pirne saadaval 125/250/500W

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 1635 to the field below:

Post Navigation