valmistume-mahla-hooajaks

Plaanis panna mahla tulevikus vaid klaasist pudelisse. Selleks sobivad keeratava korgiga veinipudelid. Natuke pilti ja juttu …

Kunagi ammustel aegadel sai juba kasutanud põhiliselt 0,5L keeratava kaanega purke mahla hoiustamiseks, kuid tasapisi hakkasime kasutama ka tühje 0,5L viina ja 1L veinipudeleid. Kuid nüüd, kui on pea igas poes saada uusi keeratavaid veinipudeli korke jms. siis on see parim viis mahla sissetegemiseks.

Asjale annab ka jume veinipudelite peal käiv termokahanev kaitseümbris – sulgur muhv, mis annab korgile veel omakorda pea 100% õhukindluse! Samuti oleme avastanud jälle tavalised ilma keermete klaaspurgid, millel käivad peal spetsiaalsed mitte taassuletavad plekkkaaned. Need kaaned on kuumutamise ja autoklaavimise kindlad ning peale avamist saab kasutada lihtsalt taassuletavat plastikkaant. Paljudel on meeles suured 3L ja 2L ja 1,5L klaaspurgid, mis on ka hea alternatiiv plasttaarale ja plastikpudelitele.

Õunamahl on veel ainuke mahl, mis rändab meil plastpudelitesse, kuid mainin ära, et see ei ole hea lahendus! Nimelt tühjad veepudelid on ohtlike plastis sisalduvate kemikaalide poolest mittesoovitavad kasutada. Eriti aga ei ole mõldud plastikust tühi veepudel sügavkülmutamiseks (eraldub teatud ühendeid) ning veel ammugi et sinna valada keevad – aurutatud tulist mahla (eraldub ohtralt ühendeid). Sama kehtib müüdavate mahlakottidega, ikkagi plast ja kile, naftast tehtud toode.

Bisfenool satub inimese kehasse plastikust. See on enamuse metallpurkide vooderuseks ja eritub toitu eriti just happeliste ja rasvaste toitudega kokku puutudes, näiteks tomatipasta, liha jne. Kui purk pole plastvooderdusega on probleemiks alumiinium. Nii et purgitoite peaks igal juhul vältima. BPA lekib ka hambaplommidest, polükarbonaadist veepudelitest ja toidupakenditest, plastnõudest, see on spordivahendites, meditsiini- ja hambaravitarvetes, silmaläätsedes, CDdes ja DVDdes, majapidamiselektroonikas, elektritarvetes jpm. Bisfenool-Ad kasutatakse plastiku kõvastamiseks ja epoksiidvaikude tootmisel, millest tehakse liime ja värve.

Kui globaalne turumajandus, toideainete tööstus (räige äri – nad ei toida sind nad teevad eelkõige vaid raha) on hüljanud – hülgamas klaastaara, saame meie ujuda vastuvoolu ja taasavastada KLAASI ja KLAASTAARA!

Mahlasid on meie pere teinud sadu (terve famiilija lausa tuhandeid) liitreid. Õunamahla tuleb alati ikka kümnetes 10L ämbrites :) ning ka muud mahlavirded voolavad. See on ehe, naturaalne ja tervislik jook. Peamised mahlad meie talus on:

  • mustsõstra mahl
  • vahel musta/punase sõstra segu
  • vahel vaarika ja sõstarde segu
  • vahel viinamarja mahl (mõne seguga)
  • vahel ka tikker segamini mõne eelnevaga
  • õunamahl, mis rändab toormahlana sügavkülma

On proovitud ka maasikast (lääge) ja muid eksootikat. Eelmine aasta rändas aurutajasse aga vägilase tervisejook: kultuurpihlakas, kibuvitsa marjad, must leeder. Üldiselt kannatab pea kõigest tervislikke mahlasid teha, soovitame rahval irduda ja eemalduda sellest poe rämpsust, me tegelikult ei oma õrna ettekujutust, millest tehakse osa “troopilisi mahlasegusid”, et tegelikult pannakse koos koorega ning toormaterjal on vänge keemiaga ära immutatud. Aga sellest juba teine kord mõnes muus postituses.

Soovitus oleks, osta mõnelt mammilt või marjatalult marju paar ämbrit ning tee püreeks või auruta mahl välja. Püree, mehu jms., toormahl pane aga lausa sügavkülma.

Siin väike pildiseeria pudelipesust:

Siin siis lastele-noortele suvise tööharjutamise (õppimise) koolitus, teeme pudelid puhtaks. Tööde järjekord oli siis järgnev:

  1. Esmalt sai siis otsitud piisav kogus leotamisnõusid ja tööriistad
  2. Sai korgid maha võetud ning sisu ära loputatud (kiirelt, külma veega).
  3. Pudelid läksid sooja vanni eellikku, kus nad uputati.
  4. Seejärel hakkas iga pudeli töötlemine, vana noaga ülemine krae maha ning pudeliharjaga pesu seest.
  5. Peale seda loputus ning pudeli täitmine veega.
  6. Seejärel rändasid pudelid püstises asendis siltide mahaleotamise vanni, milles oli lusikatäis soodat ja sorts äädikat.
  7. Kuna osad firmad ja veinivillijad kasutavad vees mittelahustuvaid silte ja paberiliimi (nõmedad kleepsud), siis järgnes veel tüütu mehaaniline mahakraapimine, vana noa ja terasharjaga.
  8. Hilisem kiire loputus ja nõrguma panek.

Siin siis loetletud tööde järjekord, üsna mahukas. See kehtib vanade ja seisnud pudelite puhul, osades oli ka vana mahla (suhkrusiirupiga) jääke jms. Asi peaks olema palju kiirem viina jms. kraami pudelitega, kuigi osade kangete jookide pudelid ma leotaks nädal vees ja siis ka õhus, et lahtuks mingi kõrvallõhn ja maitse.

Kellele rahakott kannatab saab minna osta Magazin-ist või Maarahva poest või veinitarvikute poodidest kohe tühje uusi veinipudeleid.

Head mahlahooaega …

Antti
mahlamees

 

Materjale lugemiseks:

PLAST JA MEIE KEHA TERVIS

Arvatakse, et obesogeenid võivad toimida kolmel viisil:

– Mõjutada rasvarakke, kas suurendades nende rasvasalvestamise võimet või arvu.
– Muutes ainevahetust selles suunas, et väheneb energia kulutamine rahuolekus ja suureneb selle salvestamine rasvana.
– Mõjutades nälja- ja täiskõhutunnet ning soodustades ülesöömist.

Obesogeene võib leida kõikjalt, alustades plastpudelitest ja mittenakkuvatest pannidest kuni laste mänguasjade ja dušikardinateni. Inimesed puutuvad nendega kokku nii tööl, kodus kui ka koolis.

One Thought on “Paneme mahla klaasist pudelitesse

  1. Triin on 16.08.2015 at 13:01 said:

    Ma avastasin väga hea nipi, kuidas pudelitelt sildid kergelt maha saada. Tuleb lihtsalt keevat vett sisse valada ja silt tuleb ilusti maha,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 5596 to the field below:

Post Navigation