ounamhla-tegemine-valmistamine-kodus-pressimine

Täna oli 13 november ja see jääb meelde, et veel nii hilja saab teha õunamahla. Meenub et mitmeid aastaid tagasi sai ka kord väga hilja tehtud, mil tuli juba rahe-lörtsi segust kraami taevast.

Sellise külmaga on oluline õige riietus ja läbimõeldud tegutsemisplaan. Oluline, et oleks veidi päikest ja tuulevaikne, siis on soojem teha. Kes mulistavad purustatud kraamiga, neil tuleb panna kummikinnastele alla vooder, kuna jaheda vee ja õuntega ikka 4-5h järjest tegutseda, see ei ole päris hea kätele. Meenub, kui veel noorem olin, siis sai isegi pool lumega palja käsi teha mida iganes, käed olid kuumad ja ei andnud tunda, kuid enam nii ei taha.

Seekord sai tehtud mahla koos vanematega, mina pesin, isa mul purustas ja ema täitis pressi ja tühjendas. Oli selline tervislik õuetöö, mille vilju saab nautida kuni järgmise aasta sügiseni. Õunu võis olla umbes 150kg (vähemalt) ning mahla tuli üle 100 liitri.

Tegime ikka selle nõuka aegse komplektiga (Ilmarise tehase toodang), mis on lollikindel ja üsna suure jõudlusega (oma tarbeks). Riiv võiks olla õigupoolest veidi võimsam aga sellest täiesti piisab. Kui rääkida OLEKS vormis, siis ausaltöeldes mitme riista asemel võiks olla midagi taolist. Netis on mitmeid juhendeid, kuidas TEEME SEDA ISE KODUS – teha üsna efektiivseid ja võimsaid riive ja ka presse. Riivi-purustaja tegemise peale ma olen paaril korral isegi mõelnud, eks näis …

Õunteks oli Koit, Meelis, Talvenauding … Osad õunad olid veidi ka külma saanud, ehk neid oli lastud olla kaua puu otsas ja puu all rohu sees. Mida hiljem õuntest mahla teha, seda tummisem ja magusam see tuleb. Samas tuleb jälgida, et õunad ei hakkaks pehkima ning liiga hilja õuntest mahla tegemine on seotud riskidega. Nimelt võib olla õunas alguse saanud käärimise protsess ja selline mahl ei ole enam nii kvaliteetne (vitamiinid ja toitained) ja see ei säili nii hästi. Kuid veidi seisnud sügisõuntest tuleb parim mahl, selline veidi vürtsikas ja tugevama maitsega.

Sel aastal rändab õunamahl peamiselt kilest 5L säilituskottidesse. Osad oleme teinud 65-70C ja osad said umbes 85C ja lasime maha jahtuda. Kotid ladustan talveks nö. kaubanduses tuntud leivakastides, sinna mahub kõrvuti 2tk. täis 5L mahlkapakki. Kuna ma panin mahlapakid väga täis, siis selle oma taara (pappkarp) siise need kotid ei mahu. Selle asendasin ühe mingi pappkarbiga tila-kraan allapoole. Varasemalt oleme me pannud enamus mahlast – suuri koguseid sügavkülma, kuid sel aastal läksime seda mugavuse teed, pealegi ei ole SK väga ruumi …

Täna sai siis ka korraliku videotehnikaga osa tööprotsesse filmilinti võetud, koledatel sügisilmadel püüan sellest filmikese valmis treida. Samuti on meil aastatega kogunenud mitmeid pilte ja muid tähelepanekuid, kui mahti on, siis kirjutaks sel teemal veel. Varem sellele teemal: ÕUNAMAHLA TEGEMINE – VITAMIINIPIDU

Antti Loodus
aiamees

 

Siin siis väike pildimeenutus:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 4217 to the field below:

Post Navigation