must-leeder-poosas

Kas teadsid, et juba iidsetel aegadel arvati, et leeder on püha taim, nn. elupikendaja. Iidsest ajast on leedri lehtedest valmistatud salvi, mis aitab parandada haavu ja ravib mitmesuguseid nahahädasid. Musliinkotike leedriõitega pandi ujuma vannivette ja saadi tulemuseks mõnus ning värskendav vann, mis rahustas hästi ka ärritatud nahka. Külmetumisele järgnevat nohu, köha ja palavikku saab vältida juues teesegu, mis koosneb leedriõitest, raudrohust  ja piparmündist. 

Musta leedripuu puhul võib oletada, et see on järjekordselt üks Eedeni aiast säilinud seeme – taim, taolisi on planeedil mitmeid. Kogu meid ümbritsev loodu on omavahel harmoonias ning antud Looja poolt vasturohuna häda – vaeva ja surma vastu (mis ei olnud loomisloos algselt plaanitud, patt tungis issse ja inimene valis ise surma tee). Igatahes meie maal liialt vähetuntud must leeder. Metsades umbrohuna levivat punast leedrit ei maksa turkida, see on mürgine, eriti seemned! Kuni 19.saj alguseni tsiteeriti meditsiinilistes traktaatides ja tunnistati üheks parimaks külmetusrohuks Rob `i, mida valmistatakse üllatus-üllatus mustast leedrist.

Varem olen ma sarnasel teemal kirjutanud:

Ma ei väsi kordamast, et sa ei pea ihkama taga kauget eksootikat. Jumal on pannud siia samasse meie kõrval lihtsasse natuurasse kõik mida me vajame eluks! Uskumatu, kui eluvõõraks ja kaugeks me oleme sellest läinud. Mõistmata et mingite igavate juurikate ja kõige muu lihtsa taga on tegelikult tervislik elu. Kapitalism ja kiirustav elu on meid salamisi treeninud elama “poe luti” otsas ning aina vähem veedavad inimesed aega köögis.

Olgu kohe märgitud, et musta leedripuu õied ja toored marjad on MÜRGISED. Õitestsaab teha erinevaid salve ja õlisid.

Netimaailmas  ja foorumites ei maksaks kõike juttu ja arvamusi tõe pähe võtta! Aga soovitan lugeda netist lisainfot, just musta leedripuu-põõsa külmakartlikuse kohta.

Keegi väitis ka seda, et:

Niipalju kui mina tean, müüvad kõik meie puukoolid ainult musta leedri dekoratiivsorte, millede marjad on teisejärgulised ja seega suht väärtusetud või suisa halvamaitselised. Juhani Puukooli pakutav “Korsor” on aga kultuursort, tõenäoliselt ainus siinmaal müüdavatest, mille marjad ka süüa sünnivad ja need pidavat lausa maitsvad ja

magusad olema. Proovin igatahes järgi.

must-leeder-puu-poosas


MUSTA LEEDRI VILA KOOSTISOSAD:

Musta leedri viljad sisaldavad orgaanilisi happeid (viin-, äädik-, sidrun-, askorbiin-, palderjanhape) suhkrut, fruktoosi, glükoosi, sahharoosi, parkaineid, lahustuvat pektiini, türosiini, kaaliumisoolasid, samuti antotsüaanglükosiide, retinooli.

Musta leedri õied sisaldavad glükosiid sambunigriini, bensaldehüüd sinihapet, rutiini, eeterlikke õlisid (kuni 32%), orgaanilisi happeid (askorbiin-, kofeiin-, õun-, palderjan-, klorogeenhapet), parkaineid, vitamiin E.

Musta leedri baasil toidulisandeid on meil apteekides täitsa saadavad. On olemas musta leedri marjadesrt konsetraadid, konstraat-joogid, kaplsid, õitest preparaadid jms.

Leedripuu on suurepäraseks glükosiid sambunigriini ja vitamiin C allikaks. Leedripuu jook omab diureetilist, higistamaajavat, palavikku alandavat, põletikuvastast, kergelt rögalahtistavat, rahustavat ja immuunsust stimuleerivat toimet. Seda soovitatakse kasutada külmetuse, gripi, bronhiitide, kopsupõletiku korral. Leedripuu on samuti kasulik neeruhaiguste (püelonefriit, põiekivitõbi jne.), tsüstiitide korral. Abistav vahend reuma, polüartriidi, kõhukinnisuse korral. Viib organismist välja liigse vedeliku, mis soodustab kehakaalu efektiivset alanemist.

MUSTA LEEDRIMARJA MOOS

Puhta leedrimoosi retsept on näiteks järgmine:
iga 0,5 kg leedrite kohta võetakse 100 g vett, 2 sidruni mahl ja 0,5 kg suhkrut. Keedetakse tasasel tulel 30…45 min ja siis steriliseeritud purkidesse või kohesöömiseks külmkappi. Külmkappi võib panna ka toormoosi, kuid sel juhul oleks soovitav seemned välja võtta (keedis läbi jõhvsõela).

 Musta leedrit saab seemnena paljundada aga samuti saab varre maha painutada, ajab juure alla. Ideaalselt toimib ka pistoks. Kel neid võimalusi ei ole, siis musta leedri taimi pakuvad meil ka erinevad puukoolid.

Ma plaanin sel aastal musta leedrit kuivatada ja teha musta leedri – viinamarja ning kultuurpihlaka segumahla.

 

 Antti Loodus
püüeldes tervistava toidu – köögi poole

 

Allikad:

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 7508 to the field below:

Post Navigation