MUTITÕRJE – mutijaht

Mutitõrje - Mutijaht

Muttide tõrje – hävitamine

Väike meelespea:

  • Mullamuttide kõige efektiivsem tõrje on nende hävitamine!
  • Arvates, et mis kahju need mutid ikka teevad on petlik arusaam, kuna kahjustusi ei ole peale mullakuhilate kohe märgata. Hilisem maa vajumine, tühjad urud, mis on ootel uutele asukatele põld-uruhiirtele jms.
  • Muttide PELETAMINE on poolik lahendus vahel ka täiesti ebaefektiivne, kuna praktikas on juhtumeid, kus mutt lihtsalt väldib seda kohta või kaevab uue käige vahetult rikutud – reostatud – määrdunud jne. käigu kõrvale!
  • Mutte tõrjutakse väga erinevate vahendidega ja püüdmis meetoditega. Ühed levinumad ja kõige efektiivsemad on LÕKSUD!
  • Kevadine aeg on üks parimaid aegu, mil mutte püüda, kuna mai-juuni hakkab uute käikude ja tunnelisüsteemide kaevamine ning siis on võimalus erinevate lõksutüüpidega neid ka püüda.
  • Kõige lihtsam ja mugavam on mutte püüda pindmiste “söögiringide” käikudel, kus mutt külastab oma õhutus tunneleid ja nopib nende sees vihmaussikesi jm. söödavat. Need käigud on ka mutil enimkülastatavad. Pindmised käigud muutuvad ebaefektiivseks kuivemal ajal jt. aastaaegadel.
  • Nõuannete rubriik täieneb tasa ja targu …

——————————————————————-

Hei aednik, lilleaia või murulapi omanik. Tea, et kui sa lased muttidel segamatult askeldada võid sa teha oma aiale karuteene ning neisse lõpututesse käigulaburüntidesse tulevad kord elama sinu aiale veel palju kahjulikumad asukad nimelt…

PÕLD-URUHIIR (info) – Käesolev talv tõi ka põldudele ja aedadesse suuremad põld-urihiire jt. kahjustusi. Suur lumi kaitses ja võimaldas neil lume all elada ja sigida. Põld-urihiir võib tuua soodsatel tingimustel kuni 5-7 pesakonda aastas.  Nende kahjustused aedades, parkides, muruplatsidel on kohati isegi suuremad kui muttide omad. Tulevikus püüame ka siia neile teha eraldi alamteema, kuidas neid kinni püüda ja nendega võidelda.

Mutitõrje läbi aegade kõikjal maailmas

——————————————————————-

Valik viiteid mujalt maailmast:

  • Mole in wildlife – Usa valitsuse koduleht muttide teemal.
  • Effective Mole Control – ühe ülikooli tehtud proovipüüdmine ja selle tulemused – faktid.
  • Moles – leht kus räägitakse jälle mutipüüdmisest aga seal tutvustatakse enne lõksu panemist nö. taganemistee – väljapääsu tee sulgemisest enne lõksu seadmist.
  • Managing Mole Problems in Kentucky – kah kasulikku infot mutitõrjest.
  • Anna muttidele gaasi – üsna efektiivne mutipeletus ja hävitus süsteem. Tee seda ise. Leidsin selle kodukomplekti Ebays surfates.
  • Alternatiivne mutitõrje – väga huvitav leht mis õpetab loomi elusalt kinni püüdma ja siis mujal vabadusse laskma!

Soovita siia head viidet – E-mail:

——————————————————————-

Ämber - Klaaspurk - Mutilõks
Saab ka nii, omal ajal oli moes 3l klaaspurkidega püük

Veidi eestikeelset infot veebist. Palun mitte võtta puhta kullana, see võib olla poolik, väänatud või kallutatud info – tõde. Aga kasulikku info leiad kindlasti! Seega palun võta mõnda asja ka rahvaluulena või folkrooina, kuna osa info on lihtsalt huvitav ja lõbus lugeda …

Muttide tõrjumise viisid

Tõhusaim relv mutisõjas on tõenäoliselt labidas. Tuleb varahommikul enne päikesetõusu värske mullahunniku juures passida ning kui muld liikuma hakkab, siis see hargiga üles paisata ja mutile labidaga pähe lajatada. Selline meetod on küll tulemuslik, kuid samas üsna palju aega nõudev ja tülikas.

Üha enam võidab populaarsust aianduskauplustes müügil olev vibratsiooniseadeldis mutipeletaja, mis pidavat mutid ja teisedki käikudes elutsevad närilised, näiteks mügri, leethiire ja uruhiired, eemal hoidma 1000 m² ulatuses. Et mutid on paikse eluviisiga ega jäta kodu maha kerge südamega, võib nende lahkumine pärast seadeldise tööle rakendamist võtta aega kuni kolm nädalat. Muttide peletamiseks on saadaval ka vänge lõhnaga Detia kuulid, mis iga poole meetri järel maasse kaevatult moodustavad läbimatu tõkke.

Veel võib mutte kiusata õitsvate toominga-, leedripuu- ja ebajasmiiniokste, bensiiniga immutatud kaltsude ning muu sellise urgudesse toppimisega. Maatüki võib piirata keppidega, mille külge on kinnitatud tiivik — kepi külge seotakse traat, mille teine ots juhitakse maasse.

Muttide füüsiliseks hävitamiseks on soovitav appi võtta koer ja voolikust nende käigud vett täis lasta. Mutid on sunnitud käikudest lahkuma ja koerad hoolitsevad edasise eest. Samuti võib muttide väljaajamiseks kasutada auto heitgaase.

Kevadel ja sügisel võib asetada mutiurgu petrooleumiga niisutatud väävlit, süüdata see põlema ning pärast urg kinni tallata — kõik teised uru avaused peaksid eelnevalt kinni tallatud olema. Et aga vääveldioksiid on mürgine ka taimedele, on soovitav seda meetodit kasutada enne kultuuride külvi või pärast saagikoristust.

Lõksuga püüdmisel tuleb see kõrvaliste lõhnade eemaldamiseks kallata üle keeva veega. Lõks tuleb üles sättida kummikinnastega. Lõksu vinnastusmehhanismi külge on soovitav panna kontrollvarras, mis ulatub urust välja ja näitab, kas mutionu on lõksu juures käinud.

Mutijahiga ei maksa aga liiga hoogu minna ning kus võimalik, seal tuleks kasutada ikka peletavaid vahendeid. On ju mutil looduses kindel koht. Las ta siis toimetab seal, kus ta meid ei sega!

Allikas: internet

Ettevaatust - Mullamutt
Is bayback time – “hello friend!”

——————————————————————-

KUIDAS PÜÜDA MUTTE?

Muttide kinnipüüdmiseks või koduaiast minemapeletamiseks kasutatakse paljusid erinevaid meetodeid, millest igaühe puhul väidavad mõned inimesed, et see on väga efektiivne, samas kui teised leiavad hoopis mõne muu vahendi tõhusa olevat. Seega ei ole teha muud, kui ise järgi proovida, milline meetod sobib.

Kemikaalide, bensiini, suitsu jms. kasutamine muttide tõrjeks ei ole soovitav, sest need vahendid hävitavad mulla mikroelustikku, kahjustades sellega mullaviljakust ning aia looduslikku tasakaalu. Lisaks on tegemist ajutiste meetmetega, mille mõju kaob peagi ja mutid kolivad jällegi tagasi. Kuigi kõige lihtsam tundub olevat muttide lõksudega kinnipüüdmine, on sellelgi meetodil omad puudused. Kõige kasulikum on muuta oma aed muttide jaoks ebameeldivaks elukeskkonnaks, nii et nad ei tahaks sinna elama asuda. Kus võimalik, seal tuleks kasutada peletavaid vahendeid, sest mutil on looduslikus aineringes oluline roll ning looduslikes ökosüsteemides on tema tegevusest kasu nii teistele loomadele kui ka taimedele. Peletagem siis mutid aiast sellistele aladele, kus nad kellelegi kahju ei tekita.

Lõksudega püüdmine
Kõige lihtsam on mutte püüda spetsiaalseid mutilõkse kasutades. Muti seisukohast ei ole ka kõige humaansem lõks eriti humaanne. Pealegi ei anna lõksude kasutamine püsivat tulemust, sest mutid on territoriaalsed loomad ning kui ala vabaneb, siis kolib sinna naabrusest peagi uus isend.
Lõksude paigaldamisel on oluline arvestada, et:

  • lõkse ei tasu panna tunneli lõppu, sest need on vajalikud vaid käikude tuulutamiseks ja mutid seal ei liigu
  • lõkse ei tasu panna mutimullahunnikutesse, sest neid mutid ei külasta
  • kui aias on mitu kasutatavat tunnelit, siis peaks ka lõkse olema mitu
  • lõks tuleb panna aktiivselt kasutatavasse käiku.

Kasutuseloleva tunneli tuvastamiseks võib maapinna lähedased mutikäigud mitmes kohas maapinnalt käe või kühvliga siledaks lükata ja tähistada need kohad näiteks maase torgatud puuokstega, et neid uuesti üles leida. 12-24 tunni pärast tuleks kontrollida, kas mutt on käigus liikudes mulla uuesti üles tõstnud. Kui jah, siis ongi tegemist kasutatava käiguga.

Esmalt tuleks eemaldada kasutatava käigu laest murukamar ja muld kuni käiguni. Muttidel on halb nägemine, kuid väga hea haistmine ja kompimine. Seetõttu ei tohi lõksul olla küljes mingeid võõraid lõhnu. Nende eemaldamiseks tuleks lõksud enne kasutamist valada üle keeva veega ning seada üles kinnastatud kätega. Lõksu paikapanemise käigus tunnelisse varisenud muld tuleb hoolikalt ära koristada.

Muttidele peletavalt mõjuvate taimede kasutamine – Tuntud muti-ja mügritõrjevahend on harilik rass (Cynoglossum officinale). Rass on kaheaastane rohttaim. Mutitõrjeks kasutatakse esimese kasvuaasta taimede ebameeldiva lõhnaga lehti. Hakitud lehed torgatakse muttide ja vesirottide käikudesse. Selle töö juures on soovitatav kasutada kummikindaid, sest rass on mürgine taim ja võib tekitada nahaärritust. Teisel kasvuaastal moodustub rassil ohtralt seemneid, mille abil saab samuti mutte tõrjuda. Seemned on haakeogadega ja takerduvad käikudesse topitult muttide ja vesirottide karvadesse. Karva puhastamisel allaneelatud seemnetes sisalduv mürgine alkaloid tapab loomad.
Teine mutitõrjeks sobiv taim on aedruut (Ruta graveolens). Ruuti võiks istutada nende taimede lähedusesse, mida muti tegutsemise eest tingimata kaitsta soovitakse. Aedruudi juured sisaldavad kumariini, mille lõhn mutte ja vesirotte eemale peletab. Aedruudi kenad õied sobivad hästi lillepeenardessegi. Muttide peletamiseks võib kasvatada nende jaoks ebameeldiva lõhnaga mürgiseid sibullilli: nartsisse, liiliaid, krookuseid, püvililli. Veel mõjub mutile peletavalt õitsvate toominga-, leedripuu- ja ebajasmiiniokste käikudesse panemine.

Vibratsioon – mutipropellerid – Mutid on vibratsiooni suhtes väga tundlikud. Seetõttu on vahel abi nn mutiveskite kasutamisest. Mutiveski kujutab endast tiivikuga tuulelippu, mis torgatakse püsti mutikäiku. Tiivikuga keppide külge võib siduda traadi, mille teine ots ulatub maapinda. Kasutada võib ka kauplustes saadaolevaid mutipeletajaid. Kõikide nende mehhanismide mõju hakkab ilmnema alles pikapeale.  Märkus: üsna ebaefektiivne ja kohati täiesti null tulemusega!

Kassiliiva, inimese uriini kasutamine
Kasutatud kassiliiva, räimevee-sisikonna jms.  mutiaukudesse panemine on samuti laialtlevinud vahend muttide aiast eemale peletamiseks. Samamoodi kasutatakse ka inimese uriini. Kassiliiva ei tohiks igaks juhuks siiski tarbeaias aedviljade lähedal kasutada, sest kassid võivad levitada inimestele ohtlikke nakkushaigusi.

Tõkete kasutamine – Muttidel on õrn ja tundlik kolp, mistõttu neile ei meeldi tihke savine ega kivine pinnas. Väikeseid maa-alasid saab muttide eest kaitsta, kaevates umbes 60 cm sügavuse ja 15-30 cm laiuse kraavi ja täites selle raske savi või kividega. Mida kuivem selline kaitseriba on, seda tõhusamalt ta toimib. Ka võib aeda muttide eest kaitsta, paigutades peenra ümber kaevatud 30 cm sügavusse või sügavamasse kraavi traatvõrgu (võrgusilm peab olema piisavalt väike). Selline tõke takistab ka mügridel peenrasse jõudmist.

Looduslikele vaenlastele soodsate tingimuste loomine – Muti looduslikest vaenlastest võib aias sagedamini kohata nirki. Kui aia läheduses elavad nirgid, siis võib mõne mutimullahunniku hoolikalt eemaldada ja vabastada sissepääsu mutikäiku. Nüüd on nirgil võimalik mutt kinni napsata või aiast minema peletada. Samuti suudavad mutte kinni püüda kassid ja koerad. Viimased küll teevad palju kahju ka peenardele või murule. Aga on olnud kuulda, et mõnedel kassidel ja/või koertele see meeldib ja nad on saanud ka tulemusi.

Käikude üleujutamine – Kui muti tunnilisüsteem ei ole liiga suur (seda on väga raske hinnata), võib proovida seda kevadel veega uputada. Selleks tuleks mutikäikudesse voolikust ohtralt vett lasta. Seda tuleks teha siis kui maa on veel pool külmunud. Täiskasvanud mutid võivad minema pääseda, kuid pesas olevad pojad hukkuvad kindlasti.

Väljakaevamine – Kui mutisõda juba unehäireid tekitab, võib päikesetõusu eel mutikäigu juures valvata. Märgates, kui muld liikuma hakkab, saab muti mullast labida või hargiga kärmelt välja tõsta või labidaservaga tugevasti mutile pähe lüüa. Mutid jäävad hoobist kergesti uimaseks ning neid on siis lihtne kätte saada. See meetod on suhteliselt tõhus, kuid nõuab aega, osavust ja tõsist mutivihkamist.

Allikas: internet

 

Järgneb …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 5954 to the field below: