kull-kullid-kotkas-kana-kanad-kanade
Kanapidamine ja kullid: kulliprobleem, kull püüdis kana, kull tappis kana jne. Väikestele tibudele ja (pardi,kana jt.) linnupoegadele on ohtlikud: varesed, harakad, toonekured, rongad jt. röövlinnud. Meie kanaaedikute ja õude peamine külaline on äärmiselt osav ja nutikas ning jultunud tegelane: kanakull. Järgnevalt mõned mõtted, ehk aitab see kedagi …

Täna oli meie põllu kõrval metsa kohal 3 kulli, kuna binoklit tuua ei jõudnud ning nii kaugelt ei näinud aga tundusid olema kas väga suured kullid või hoopis kotkad (käis pulmalend-mäng). Kotkas ei ole meile võõras, üks konnakotkas käis eelmine aasta pidevalt kimbutamas. Kokkuvõtvalt võiks eelmise aasta kohta öelda, et meie kanade lendas läbi 3-4 erinevat kullilist ning üks neist oli päevas 2x läbilendaja ja kanade hirmutaja – teada ja tuntud kanakull!
Üks kana kaotas elu, mu isa sattus kullile peale, kui see sarapuu all kana matsutas, kana oli liiga raske, et seda ära tassida. Kuid korduvalt oli õuel kanade sulgi ja vahel käis selline tagaajamine ja rapisimine. Sellest andsid tunnistust kõikjal kanade suled ning vahel surmahirmus nurkadesse ja teab kuhu pugenud kanad. Ei aidanud kalkun ega ka 2 hane kartsid kulli nagu tuld! Kuid need õhuründe ja võitluse jäljed andsid märku ühele nõrgale kohale röövlindude juures on põõstastik, puud ja kõrged taimed, mis töötasid kanade kasuks – nad pugesid välkkiirelt peitu. Oli palju kordi, kus kull jultunult istus posti või ebatsuuga otsas ning passis ja ootas, millal kanad välja tulevad. Seega see “tõrjevahend” töötab!
Olen nüüd vahepeal Googlet piinanud aga võluvitsa leidnud ei ole. Tundub et ainus lahendus (ideedena) on esialgu:

  1. Hankida poe mannekeen (kas keegi teab kust saada osta), kui ei leia siis tuleb ise topis (loe hernehirmutis) teha.Mingi gaasimaskiga koletis eelmine aasta kord ka oli, kuid kord käis tagajamine otse selle all, seega olen veidi skeptiline selle seisva kuju suhtes aga peab järgi proovima. Võtmesõna on tõsta seda erinevatesse kohtadesse, et üle lendav kull tajub suurema olendi kohaleolekut! Ning see peab olema inimese siluett, kullidel on terav silm ning nad ei ole lollid, meie kandis inimest nad siiski kardavad.
  2. Peame võtma koera, kes hakkab päeviti kanade juures elama. Senised koerad ei sobi, kuna neile meeldib kanu vajadusel ära süüa. Inimese juures oleme saavutanud selle, et nad väga neid ei turgi aga kui selja keerad siis murtakse maha misiganes väike tegelane. Meie akrobaat “valge nirakas” suudab lennu pealt kõrge hüppega püüda isegi linde, kord sai nõnda kätte tuvi, kelle kohe ka nahka pistis. Vaadates välismaa saite ja märksõnu sellele teemal, oli üks parim soovitus – koer, kanakarjas!
  3. Kuid täismaja või panuse paneks siiski võrgule! Asi mis eelmine aasta tegemata jäi, me peame ühe osa kana õuealast totaalselt võrgu alla panema. Tegelikult on meil hetkel suur siseõu, kus kanadel ongi liiga suur jalutus ala. Plaanime teha 1-2 tarastatud siseaedikut, kuhu panna ühte noored ja väiksed ning teise mingid muud uimasemad tegelased. Kas me terve alla peale võrgu saame panna, see on veel küsitav aga hoonesse sissepääsust 3-4m tuleb küll pealt võrguga, kanadel on siis võimalus sinna varju pageda.

Aga lisan siia veel mõned enda vaatluse ja uitmõtete tulemi, mis ma arvan peaks olema ka hea teada teemal kanad ja kullid.

looduspere-kull-kullid-kana-kanad-varjus-varjupaik
Mõned looduspere kanavulvarid, efektiivsemad neist on sellised tutiga kanad.

 
Looduslik signalisatsioon. Esmalt mainin ära ka et suhtega 1:10 võiks olla ka kukk või kuked, kes on esmane ehk nr.1 kanakarja valvurid, neil on see kulli silmav ohutunne kõrgem ning nende loomulik Loojalt antud ülesanne ongi kanu hoiatada. Kuid kanakarja võiks võtta neid väiksemaid kisakõrisid: meil on need polovernikud – segaverelised kollaste jalgadega(kutsume neid vanamuti kanadeks, selline oli nende saamislugu) ning osad on meil ka pealt tutiga kanu, nad on alarm ja väga hea “signa”, kanad jõuavad reageerida. Pärlkanad mulle ei meeldi, pean neid ka kalliks osta (täiskasvanuna).
looduspere-kana-kanad-varjus-varjupaik-kull-kullid
Ülejõe talu kanade paradiisila :) kanad varju sarapuude all pleesitamas …
 

Puud ja põõsad, kui varjupaik. Mõelgem nii, kui kull kõrgel lendab, mis tema vaatevälja kõige enam segab ning ka allasööstu siiski takistab. Need on puud ja põõsad, eriti põõsad ja põõsarägastik. Meie suur kanade jalutamise aed ongi kreegi ja kirsipuid täis, kuid need kanadele eriti varju ei paku. Miks? kuna need on tüvega ja ülalt põõsad, alt aga lagedad ja see ei paku kaitset v.a. kõrgelt lendaval varjab veidi. Peamine redutamise koht on piki aedikut looklev sarapuu veerg, see on tõeline redutamise koht ja pakub korralikku varju, kuid kes on lageda peal ja sinna ei jõua, siis see sai ka ühele kanale saatuslikuks. EI maksa alahinnata ka kõrgemat rohtu (nõgesed vms.) kuna meie kanad, pea alati varjusid mingis kõrges rõika laadse vohavas rohetihnikus, kull ei näe neid seal, kana on ohu korral hea peitja! ME siseõue hoone servasid oli enda alla vallutanud ka kontpuu põõsad milled me eelmine kevad ära retsisime ja rookisime, kuid jätsime sellise piki lookleva riba alles, just kanade pärast. Nendin, et see kontpuu on üsna efektiivne, kuna vahel ei leida ise ka kanu üles – redutavad kontpuu okste vahel või varjus. Seega minu soe soovitus, istuta koontpuu vitsasid maha ja te kanadel on super varjupaik! See on kulle ja röövlinde vaid takistav tegur, mitte ärahoidev ehk uimasemad, nõrgemad ning valel-ajal vales kohas (ka eelhoiatuseta) napsatakse ikka ära.

 
Aga mulle tundub, et on üks võlusõna või võluvits kullide teemal, see on VÕRK! See lahendab probleemi pea 100% liselt. Kusagilt jäi silma ka avamaal kanade pidamisel kasutati selliseid poole saetud 200L vaate, mis olid kummuli keeratud ja kuhu kanad said varju joosta (need olid tegelikult veidi suuremad. Idee oli tegelikult siis see, et neid oli üsna tihedalt ja kanad said ohu korral sinna varjuda.
Kel aediku ehitamisest midagi välja ei tule ning ei ole ühtegi muud võimalust, kuidas kanu kullide eest kaitsta, siis see peaks mõtlema kanatraktori peale. Plaanin lähiajal selleteemalise postituse siia ka teha (ehituse ideed, kuidas teha kanatraktorit). See on siis traatvõrguga ümbritsetud kanaaedik, millel on edasi liigutamiseks küljel rattad.
 
Lugedes siit ja sealt linnukasvatajate kogemusi, siis võivad mõned röövlinnud olla väga nutikad, jultunud ning osavad. Vaata nende lennuoskusi: target=”_blank”>siit ja target=”_blank”>siit ning siit.On juhtumeid, kus kull paneb kanadele lauta (hoonesse) järgi. On kordi, kus kull silme all (ka inimene, koer vt.) kimbutab kanu jms. Selliste jultunud tegelaste puhul aitab vist tõesti nende kinni püüdmine, nahutamine ja siis lahti laskmine, eriti nahalaane on kanakull. Kui ta maitse suhu saab, võtab ta varahommikuse lennu trajektoori teie kanala ja seda iga päev! Ma proovisin seda rohtu, et lasin kanu välja peale kella 14.00 kui vahel kui ta mujalt saaki ei saanud, külastas isegi kuni kella 18.00 -ni Vahelepõige, kullilised püüavad saaki üldjuhul hommikul – lõunaks peaks kõht täis olema (kuid see on ideaalis) ning aina rohkem raiutud metsi ja looduses hävitatud nende elupaikasid toob neid külade ja talude lähedale saaki otsima. Ning alati on looduses ka isendeid, kes on nõrgad ning ilma hõlpsaagita (kodulinnud) nad ellu ei jää, sellised isendid on tõeliseks nuhtluseks.
 
Aga mida mujal maailmas siis räägitakse? Vaatame mõningaid leide:
  • Hiina farmerid püüavad röövlinnu kinni, lasevad kanadel neid veidi tuustida ja siis lasevad lahti ning mitte kunagi ei naase “taeva kiskjad” tagasi, allikas. Mainin ära, et kanakull on meil teise kategooria kaitsealune liik, tema kinnipüüdmine ning taoline kohtlemine on EV seadustega vastuolus. Aga elu veereb vahel siiski omasoodu ning Eestis on kaitstud pea kõik muu, kui mõistlik tee, kusagil siin on kesktee ja tasakaal.
  • Luua kanaaedikusse vanadest euroalustest justkui paintballi sõjamängu linnak (vaata ideed). Idee seisneb selles, et serviti euroalused takistavad kullidele tähtsamat saagi ründamise juures, madalat või nurga all sööstu (ülelendu). Mõned väidavad et seda sama eesmärki täidavad õhku tõmmatud risti ja rästi traadid (või ka tugev UV kindle nöör), kullidel on seal keerukas teha oma surmasõlmi (pean silmas suuremaid, kes kanadele ka ohtu põhjustavad). Kuid kanakull ning tillukesed pistrikud võivad teha ka tiheda põõsa sees on sööste – lende (üliosavad) ning neile need mõned sik-sak traadid küll mingit probleemi ei valmista (mets ju on veel hullem rägastik).
  • Me kurdame, et on palju röövloomi, vaata seda millega nemad seal võitlema peavad, kraaaash …

 

Antti Loodus
vahel kanakarjas (-ne)

Et me liiga õhku täis ei läheks ja ei peaks ennast looduse kuningaks” vaatame, kui aukartust äratav on loodu võimekus ning osavus – oskused. Millised osavad lendajad – pikeerijad ning õhutaeva valitsejad :) kuid nad vajavad ka siiski õnne ning kõik takistused nende lennuteel suurendavad kanade šanssi pääseda …

Aga et ei jääks muljet, et kanad on LOLLID (nagu sellele sõimusõnal on selline varjund) siis lõpetuseks midagi ka kanade osavusest: target=”_blank”>siin ja target=”_blank”>siin. Akanad on väga osavad, kiired ning vahel uskumatute võimetega, tugevamad jäävad nende seas ka ellu, isegi väga osavate kullidega …

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 2270 to the field below:

Post Navigation