kana-kanade-kanakarja-vanus-maaramine-viis-meetod

Kuidas kanade vanust kindlaks teha? Puudega on lihtne – aastarõngad :) Kukkedega on lihtsam – kannused. Kuid kanad, no mu isa ütles, et vaata liikumist (võrdluseks peab olema noored, keskmise vanusega) ning kõnnakut ja aktiivsust, see on raudne reegel.

Eelmine aasta toodi karja ühed “vanamemme” kanad, nii päritolu – kui ka vanus teadmata. Kanu on erinevad, kuid tänaseks olen aru saanud, et üks osa karjast totaalne vanadekodu. Vahel vaatan neid nagu pensionäride paraad, olen lohutanud mõttega, et lähevad suvel autoklaavi (seal läheb pehmeks). Aga nad nagu oskavad “märke lugeda”, veerand neist hakkas vist hirmust munema.

Üks tuttav, vaatas jalgu ja uuris ning pakkus osade vanuseks 12 aastat. Mõne käitumismuster selline, varakult õrrele, mõni ei ole enam väiksemate kanadele omaselt kiire (kerge sammuga) ja osa on ka otsad andnud (ilmselgelt vanadusse).

Muid märke nagu ei oska vaadata, mis veel vanaduse tunnused on? Üks välismaa tark onu ütles., vaid munad – kui tihti nad munevad, mis on munade kvaliteet ja milline on viimase aasta munemise languskõver. Noo-jaah, see eeldaks, et iga kana ja ta munad on arvel – oeh …

Siis teadis keegi välismaal rääkida, kollaka tooniga jalagade (naha värvusega) kanadel, on väga vana kanal – sügavkollane nahk. Viimane peab osade puhul ka paika, tõesti sellised tugeva -. täidlase tooniga nahk, ma ise algselt ka aimasin, et see on mingi märk.

Kui keedumunal jääb munavalge pudiks pidavat ka see vanade raukade (munemise lõppemisfaas või kohe jäävad lõplikult kinni) tunnuseks olema. Samuti enne järksu munemise langust (vanuse pärast) pidavat osadel võtma munakollase kinni, st, munal on munakollane heledam – tuhmim.

Aga veel meie vanuritest …

Nali on aga selles, et eelmine sügis sai kirvest välgutatud ning 5 tundi hautamist malmpotis ja liha oli nagu saapanahk :) Kondid kõlisesid vastu taldrikut nagu mutrivõtmed.

Me nimetame neid kahurilihaks” st. vanurid on head röövlooma ja kulli rünnakul nö. eesliini esimesed langejad. Olen neid osadele alustajatele niisama andnud, et noh las karjas olla mõni kahuriliha (muidusööjad). Vanemad kanad osa (oleneb indiviidist ja tõust) on väga head õpetajad noorele massile ning kanade “keelt” õppides on just elatunud, kelledelt mõned põhitarkused käitumismustriga üles võib noppida.

On ebaratsionaalne ja eba produktiivne sellist vanadekodu pidada, kuid ma ei tea, ei ole väga pingutanud ning tunnen, et hetkel on nad senini olnud nagu osa tagahoovi kogukonnast. Käsi ei kiirusta kirvest haarama, see on kui hoolitsed ja toidad ning ei lähene asjale nö. “talupidajana”

Antti Loodus
vahel ka kanakarjus

Siin veel üks vana kana stiilinäide, silma ja kuulmekäigu ümbrus.

Vana kana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 2557 to the field below:

Post Navigation