kana-kanade-pidamine-kasvatamine-votmine-kodu-kodus-kodune

Siin siis valitud uitmõtted ja nõuanded kanade pidamise kohta. Tekst on segamini paisatud ning tegemist siis toormaterjaliga, nimelt osaliselt nopitud erinevates teemadest, kus midagi kaasa ütlesin ja mõtlesin. Loodan, et see lugejat ei sega ja sa saad rosinad välja noppida.

Tilgutan siia siis erinevaid tabeleid, allikaks on vanemad raudvara materjalid, mida nüüdisajal kohtab vähem. Need tabelid, mida ma siin postituses kasutan on wanad ehk nostalgia rubriigist, õitsva kommunismi ajastust. 

Olgu mainitud, et kanakasvatusest on materjalid netis olemas:

Palju nõu saab algaja Kodulindude Foorum ja ka Facebooki grupp.

kanade-pidamine-kasvatamine-kodus-kodune

 Kanu koju võttes peab mõtlema kolmele asjale:

  1. Kus nad magavad ehk siis siseruum või kanade konku. Lisaks sellele, kas pead neid ka talvel, see seab veidi teised nõuded, kuna linnud vajavad siiski teatud tingimusi (kraadid ning ka kuidas seal külmaga neid talitada).
  2. Kus nad jalutavad ehk väliaedik. Eelmise ja selle punkti jaoks sobib ideaalselt kanatraktor. Kuid seda juhul, kui sügisel kanad ära kingite või rändavad nagu vanasti potti ja kevadel uued.
  3. Mida ma neile süüa annan? Kana muneb noka kaudu, lisaks õues rohule ja putukatele vajab kana siiski toitu ja mitte vähe! Mugavaim lahendus on täissööt aga mõtlema peab ka, millest neid sööta ning kuidas neid joota.

Selle info saate eespool olevatest e-voldikutest ning palju infot foorumist ning mujalt. Eestis leiab väga nutikaid kanade pidamise näiteid. Ei ole vaja suuri ruume (samas ei talvisel pidamisel ning väikeste kuutidel peab olema tagatud kanade värske õhk). Siin üks väga eeskujulik näide.

Korralik väline kanaaedik. Kanade pidamisel peab arvestama asjaoluga, et neil on mitmeid vaenlasi: koerad, hulkuvad kassid, rebased, kullid jms. Ehk siis kanade laut – siseruum peaks olema selline, mida saab õhtul kinni panna ja kanad on seal kaitstud, kuna üks osa röövloomasid liigub ringi õhtul ja öösiti. Kuid sama võib kehtida ka päeval, kuna rebane vahel kellaaga ei küsi, passib ära kui kodunt lahkute või koerad eemal. Parimateks kanavalvuriteks peetakse koeri, kes kanu ei puutu, kuid peavad neid oma pereks ja kaitsevad neid. Koer suudab pakkuda uskumatult mitmekülgset pahalaste tõrjet, on loov ning ettearvamauteks külaskäikudel suudab ise jooksvalt lahendusi leida. Kuid kanadel võiks ja peaks olema siiski üks korralik väliaedik, mugav on selline lahendus, kui nad laudast saavad minna otse õue  ja ise tagasi. Väliaedikus peaks olema inimesele ka jalgvärav ning see võiks olla, kas täielikult või osaliselt kaetud võrguga. Kui see on suur, siis piisab ka panna kattevõrk hoone külje, katusealuse või sissepääsu poolsesse osasse, kuhu kanad saaksid kulliohuga pageda. Väliaedikus võiks olla ka väike katusealune, kus kanad vihmaga kössitada saaksid ning kus on ka nende toit või joogiküna. Osad panevad kanasööda vaid sisse, kuna see ei meelita vareseid ja harakaid ligi (hea mõte, kuid teostatav vaid avara kanala puhul). Kusjuures  on nähtud ka selliseid harakaid, kes kanaluugist sisse sööma lähevad. Üks hea turvamees on korralik võimukas ja asjalik kukk, kes vajadusel isegi kassile tuule alla teeb. Soovitatakse ka üks 1-2 hane karjas hoida või siis võtta pärlkana, kes on ka alarmiks ja peletavad kohalikke pahalasi eemale (nad pole sellist eesli kisa enne kuulnud).  Osad kanatõud on ka kõvad kisajad ja ohu korral annavad sellest teada, kanakarjas võiks just paar sellist olla.

Alternatiiv väliaedikule on kanatraktor, sellest kirjutaks millalgi blogisse pikema jutu koos ohtra pildimaterjaliga.

onnelikud-talu-kodu-kanad-lilled

Linude toit ja toitmisest. Alustajale soovitaks kindlasti kanade täissöötasid, mis ideaalis võiks siiski olla GMO vabad (geneetiliselt muundatud orgaanika). Viimast sööta liigub vähem. Kuna täissööt peab sisaldama proteiine – valke, mis paneb kasvama – munema, siis kasutatakse soja jms. saaduste srotte (õlikooke) krõbinate või täissöödajahu tegemisel.Täissööta on jahuna, kui ka graanulina. Paki pealt pead lugema, mis on söödaratsioon ehk palju ühele kanale peab päevas andma. Loomulikult võib ja peaks kanale lisaks täissöödale andma ka muud isuäratavat kraami “magustoiduna” nad on kõikvõimaliku biomassi hävitajad. Kui majapidamises on kanad ja küülik(ud), siis komposti hunnikusse juurviljade jääke peaaegu, et ei rändagi.

Kodulobinast. Kes viitsib mulistada võib ju teha ka kodutoitu, mis siis baasainena on jäme-jahvatus jahu (soovitavalt nisujahu baasil) ning sinna segatakse siis sisse lisaaineid. Kohalikust loomapoest leiad ka mineraale ja vitamiine, mida võib segada pudruämbrisse. Enamik kodutoidu pakkujaid kuumutavad või hautavad kanapudru kraami, selleks võib ka ämbri baasil ehitada ise termopoti, kus paned keeva veega pudur hauduma ja 4 tunni pärast on hautatud puder valmis. Kuid kanu saab ideaalselt sööta ka kiirpudruga (segad ja kohe annad ette). Pudru segamiseks on hea kasutada segudrelli. Ehk siis võtad jahu, lisad vett, paned mõõtekopisikuga mineraali ja vitamiini ning siis kodumöginat ja segad ära. Ma soovitan lisada ka surtsu toiduõli, et kana toit õrnalt läigib. Munakoore muoodustamiseks tuleb kanadele sööta lisana ka kustutatud lupja (müüakse loomapoes), saab ka ise koduseid munakoori purustada ja sööda sisse segada.
Kodutoidu sisse saab segada kenasti pere toidulaualt tulevad jääke (mitte hallitanud ning riknenud sööki), mis on kanadele kohati maistusena. Samuti saab kanaaeda teha ideaalselt ka kompostihunniku laadse, kuna nemad leiavad ärakallatud kraami seast vahel palju, mis neile kõlbab. Sellisel juhul valada sinna veidi parema biojäätmeid aga saastjääde mingu aia teises nurgas kompostihunnikusse.

biojaade-biojaatmed-toidujaatmed-kanade-toit

Kana vajab  täisväärtuslikku toitu (vaid terad ja ussikesed käivad ka), kuid kui tahetakse palju mune, peab seda ka nokast sisse andma. Kord trehvasin ühe kodutalu liha ja mune müüvat perenaist ja küsisin, mis valguna annate? Mammi ütles 100% ehe ning keemiavaba. Kana pudru sisse läheb nende enda piim ning iga nädal keedavad õue pliidil suuri sea päid pehmeks, tõstavad kanadele ette ning kanad nokivad luukereks (pealuu siis).  Kanade söödaratsioone võid vaadata siit Lk.14-16
Ma olen saanud vahel toiduaine (söögikoha) nö. jäätmeid. Head ja vead, mis on  kogemused, mida kanad väga tahavad ja mida mitte – siin reegel, lihtsam on loetleda mida kanad ei söö. Vältida vürtsikaid, soolaseid ja liiga magusaid toidujäätmeid.

Proteiin, rasv, valk. Nõuka aegses kanaraamatust võib tabeleid otsida, mis ained – mida annavad. Vaid tibudele ma pean kaaluma, et ostan krõbuskeid (loe täissööta), teistele segan hetkel ise. Nõuka aegsest raamatust: “Söödale võib lisada keedetud kartulit, nõgesejahu ja värsket kala. Kui on võimalik piima anda, tuleb see enne hapendada. Kanad ei talu hästi piimas leiduvat piimasuhkrut, piimhappebakte- rid aga kasutavad sellest suurema osa hapnemise ajal ära. Söödale on soovitatav lisada 4% nõgesejahu või suvisel ajal peenestatud haljassööta. Nõgeseid, lutserni või ristikut varutakse lindude tarvis enne õitsemist, seotakse vihkudesse ja kuivatatakse varjus. Vihud pannakse kotti, kuivatatakse soojas kohas üle ja hõõrutakse koti sees peeneks. Kuiv peen lehepuru pakitakse kilekotti ja säilitatakse talveks.”

Aiamaa – väikeaed – põllulapike! Ehk siis väikepidajal aiamaa või põllulapp, kus kõik roheline ja allesjääv rändab edasi, alles ei jää mitte midagi. Samas tagab see lindudele mitmekesise toidulaua. Ja sealt see tervislik toit tuleb. Kui me testiks haned võtsime, siis liikus asi sinnapoole, et kompostihunnikusse nagu enam ei jõudnud pea midagi.

Lindude joogiveest ja selle kvaliteedist.Vesi võiks ja peaks olema puhas, see on peamine koht, kus levivad pisikud ja toimub nakatumine. Siin üks nõuka aegne tabel, millelt võid leida siis kasulikku infot. Siseruumides panna jootur sinna aianurka, kus on kõige vähem allapanu, tolmu ja mürgeldamist. Ideaalis selle alla mingi pakuseib, paar tellist või siis nutikad poest müüdavad jootureid saab ka rippu panna. Kuna kanad on totaalsed sitarattad, siis tasub jälgida, et neil ei õnnestu joodakopisiku peal istuda ja zit*****da. Õues olen kohanud täiesti tavalisi improviseeritud lahendusi, vana pesukauss, poolekssaetud ämber, koerte söögiküna jms. ning mis on hea lahendus. Ideaalis võiks olla üks veekauss õues vihmaveest täituv ning teine varju all (päikesekiirte eest ära). Soovitaks viimase puhul kasutada kas tilaga või muud automaatset kanade jootmissüsteemi. Vaata ideid siit. Väga lihtsate vahenditega on võimalik teha kanadele nii sööturit, kui ka jooturit.

kanade-pidamine
Vanaperemeess oma lemmikutega, nimelt jalutuskuke ja -kanaga.

Kõik algab tibudest …

Kanade pidamist – kasvatamist saab alustada kas osta kohe noorkanad või juba täiskasvanud kanad või alustada tibudena. Esimesel korral soovitaks siiski noorkanu või täiskasvanud kana võtmisest. Ei soovita kohe esime laarina võtta neid kanalate teise ringi kanu, kes ei oska istuda ega astuda, kardavad õue minna, istuvad ja kössitavad ja situvad kõik kohad täis. Mõnel võtab nende pidamisega kohe kanakasvatuse isu ära, nad on teise ringi rääbakad. Jah neist üldjuhul saab asja ja vaata, et ilusad, asjalikud ning õnnelikud linnud, kuid see võtab veidi aega. Alustage noortest ja sihvakatest kanadest. Tõsi nende hinnad jäävad 7-20eur kanti per nokk. Tibude hinnad on 1-7eur.

Tibude kasvatamise – pidamisel on vaja mõelda söödale, jootmisele, jms. pidamistingimustele. Kui inimesed on päeviti tööl – kodust ära, siis tänapäeval on selleks sööturid ja jooturid, mis ei jäta tibusid hätta. Peamised ohuallikad on röövloomad, teised koduloomad jms. seega just, kus ma neid üles kasvatan. Tibud on suhteliselt jubedad tolmukeerutajad seega mõtle hoolega, kas sa neid ikka tahad oma kööki, esikusse, verandale. Parim aeg tibude võtuks on siiski aprill-mai, siis saab neid juba õuekuuti viia ja panna, mis peaks samuti olema röövloomakindel, neile on ohtlikud: koerad, kassid, varesed, harakad, toonekurg, kullid, rotid, tuhkur ja muud murdjad. Ka lapsed ja pereliikmed, kes “kogemata” unustavad nad lahti vms. ka sellega peab arvestama.

Sobiv temperatuur, selleks vaata seda tabelit. Piisab soojenduslambist, kuid pirin olgu kvaliteetne. Kui tibud väiksemad, siis 150W (olene milline kast ja ruumi temp. on) kui jääb lahjaks saab panna ka 150W. Kuid kui tibud suuremad võib vabalt panna 100W või siis terraariumite tarbeks mõeldud 75W kuna eks kulu poole peab ka läbi käima. Ma tegin rehkenduse, kui 150W järgi undab on igakuisel vooluarvel naksti 17eur otsas. Seega kui mitmel rindel lambid peab vaatama, mis ja kuidas, üle soojendada pole mõtet.

kanamuna-kanamunad-talumunad
Kanamunad reas, selliseid mune annavad meie kanad. Mai, 2014

Kanad annavad palju lisaväärtust. Teine asi mida kanad lisaks munadele annavad on lihakehad. Kas on enne talve karja vähendamine või siis mittemunejate prakeerimine. Peamine põhjus on ka karja uuendamine või on kasvatatud tibusid ja tekkinud liiga palju mittesoovitud kukkesid.  kanade kodust pidamist ei saa liigse kapitalistliku kulupõhise lähenemisega kaaluda-vaagida, kuna loomad (koduloomad) lisaks sinna panemisega annavad ikke miskit enam tagasi. Seega äkki see “raisatud aeg” on samas hoopis nende meile laenatud aeg (meie rikastamiseks) võib ju kusagil tervislikult “istuda” või siis olla tehnika – telerite ja muude tehismaailma keskel, kuid see ehe ja loomulik vahetu kogemus olla toit+nokk+muna protsessi juures, see on õnnistus

kanade-tapmine-puhastamine-rookimine-soogiks
Kanatapupäev, naisepre kanu puhastamas. Juuni, 2014

Kanasõnnikk – parim kompost.  Tuletan meelde, et kanasõnnik on üks parimaid (küüliku sõnniku järgi). See on hobusesõnnikuga umbes sama aga palju-palju rammusam. Kanasõnnik erineb teistest, kui ta valmis on oma ainete poolest, suured võetisefirmad on ka sp. just kanasõnniku võtnud baasmaterjalina, et sellest nö. väetisekraanulit teha. Kui kanasõnnikus kasutada söödaheina (tugev materjal) valmib sõnnik palju kauem hunnikus. Sp. see saepuru ja turva soovitus. Ideaalne kanasõnniku saamisloos aga peab olema 1x nädalas näidata kanaaia sisule harki ehk aereerida (see on protsessis vajalik) ning see teeb aia sisu kohe kuivaks. Ettevaatust mittelaagerdunud – käinud kanasõnnik on väga vänge, seda ei maksa panna toorena (pooltoorena) otse põõsastele ja puudele. Lahjendage mõne mulla või kompostmullaga.

kodu-kana-munad-talumunad-tervis-tervislik

 Miks potipõllumajandus on parim valik?

Tänapäevane maasstootmine ja agri ja põllumajanduse suunal mass viljelus ja tootmine on kena aga kannatab nii maa, loomad ning ma ise usun, ka sööjad – inimesed. Vastus on aastuhandete pikkune poti põllumajandus (Jaapan hea näide, kõik kohad mini aiakesi täis). Kodus oma tarbeks kanade pidamine, ju seda ongi, jääb ka teistele …

Tarbijale – munade ostjale soovitan mõelda ühe linnukasvataja (hobikorras) kommentaari peale: Kunagi sai ka EMÜ teadlastega koostööd tehtud ja meie munad oli raua ja teiste mikroainete poolest poemunadest 10x kõrgema sisaldusega.”

Plaanin ka lähiajal oma blogilehel siis valgustada veidi nende “õnnelike kanade” tegelikku elu. Ma tõin ka ühest firmast need õnnetud hinged, alatoidetud, haiged, sulgedeta jms.  Kusagilt artiklist nägin ka ühe kanakasvatuse lauda seest pilti, tuhande kana peale paar õrt (ka seda tehti selleks, et saaks karbile panna nime õrrekanad). Kuid kui uskuda alternatiivmeedia ja mitte peavoolu teaduse  juttu, et looma “õnnetasand” kandub geneetikas (seede-, ainevahetus- ja hormonaalsüsteem) ka tema toorme – ihuvilja üle, siis enamus inimesi poemune enam ei ostaks. Toetage kodumaiseid lindude pidajaid, kasvatajaid ja hobifarmereid jms. ostke nende kaupasid!

kanamuna-tervis-tervislik-toit-toitumine
Peremees tervisliku hommikueinega (omeltt juustuga-röstitud rukkileivaga). Mai, 2014

Kanapidajale – hobikasvatajale. Ärge mõõtke kõiki asju rahas! Kui meile siin elus antakse rohkem, kui vaja läheb on see rikkus. Rikkus on see tasand elus, et enda vajadused on kuhjaga kaetud aga on enamgi – st. anda vajadusel tasuta sõbrale ja tuttavale. Andmisrõõm on suurim rõõm, seda rõõmu raha eest ei osta …

 

Antti Loodus
Ülejõe majapidamine

Kanade Wärk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 7897 to the field below:

Post Navigation