kanad-kanade-kanadele-soot-valk

Kanade söötmise ABC – kanad vajavad söödas proteiine! Kanadele valku – selles postituses siis lugu, anname kanadele kodutoidule lisaks loomset valku. Mis ja kuidas ning miks, veidi ka saamisloost.

Kui vaadata asjalikke kanade söödaratsiooni tabeleid ja kanade organismile vajalikke ainete loetelut, siis esirinnas on seal VALK, viimast vajavad eriti noorkanad (kasvamiseks), kui ka munevad kanad. Valgupuudus võib olla üks kehva munemise põhjuseks. Vaata olulist tabelit siit.

Saamislugu

Külm aeg hakkab lähenema, saan kanakarja pooleks teha ning noorkanad eraldi aeda panna, pealegi on läbirände kullid ilmunud ning puud ja põõsad raagus, pole neil enam peita ka kuhugi. Noored on lollid ja isegi kui kullid käivad tuvisid jahtimas, ei ütleks nad ka samasuurte kanapoegadest ära, kes pea laiali jooksevad ringi.

Kuna ma täissööta ei anna ning tundus, et vanad p-maod on noori ahistanud ja veidi kerged on, siis enne talve pean veidi nuumama. Mõtlesin, et siis noortele täiendsöödaks hakkaks keedukartulit jahupudru sisse panema ning lööks naela otsa pooliku söödapeedi ja teise sea ploomirasva känaka.  Kuidas on kogemusi sea nahaga, keeta ja ette nokkida? Ning kas mõni paneb tervet keedetud seapead ka teiba otsa õue nokkida, üks pidaja ütles ta vaid seda terale – jahule lisa annabki (+mineraal).

Mõtlesin, et löön metall vaia õue, kuhu virutan poolkeedetud seapea otsa, ei kujuta ette mis söömaorgja pihta hakkab.  Aga esialgu mõtlesin tõesti toorest pekki panna, kuna see seob ja püsib naela otsas paremini (ploomirasv on kihiline).

Üks oht on veel, ronk tunneb lõhna km kaugusele ning ka varestel ja harakatel on meeletu vaist (mingi tunnetuslik saagi leidmine). Et siis on sõbrad platsis. Suur ronk (meil on metsas rongad) võtab vabalt ka väiksema tibuohtu noorkana kaasa. Seega panen rasva sisse rippuma.

Katsetamine – tulemused

No nii eksperiment “mulistame ise kanade kodutoitu” lõppes, annan  tagasisidet.

Ploomirasv jääb kanadele veidi kõvaks ning kanade seedekulglale mõeldes on mõningane läbikeetmine kasulik. Ploomirasv on kiuline, eks see veel paistab, kas peale läbikuumutamist saab seda ka rippu panna.

Samuti jääb kõvaks toores kops, mille nad nokivad 70% ulatuses ära, kuid üks osa jääb alles. Kopsuga on ka probleem kinnitamisega, lõpuni püsis kusagil riuppumas tükk, mis oli traadiga pandud. Ning kui see traadi otsast maha kukub siis käkerdatakse see mullapalliks, hiljem ei tunne keegi ära, mis kraam see on, vaid koer möödaminnes prooviks seda.

Keedetud seapea nokiti või õigupoolest poleeritud luukereks. Kuna saan toormena seapea juba pooleks lööduna on see väga ideaalne, mahub potti ja hea naela otsa nokkimiseks lüüa. Samuti oli positiivne see, et toorkraamis oli kesiku ja nuumiku (loe väikeste sigade) päid.

Kamaraga on lood veidi halvemad, kui eeldasin. Kamar tahab väga pikka hautamist, alles siis võtab kapsaraud seda ja saab traadiga ette riputada. Kui aga mõelda sellise kraami ostuhinda, siis on see parim lahendus kanakarjale. Lihakraami (loomset valku) plaanin andma hakata 3x nädalas.

Esmapildil siis näha ka kiirkorras tehtud söötmise post, kus on mitmele poole suured 150 naelad löödud (nurga all). Sinna saab külge lüüa igasugust kraami alates söödapeedist kuni lihakraamini. Samuti sai võetud üks lepapakk, millele sai suured naelad sisse löödud, mis sobib ka mingi nokitava kraami rpitamiseks. Sellise nokkimispaku boonus on, kraam ei kuku naljalt sealt maha, kuna kanad sikutavad hirmsasti.  Ühel pildil siis ka kunagine 30 min. seguta tehtud väliahi-pliit, mis sai ehitatud kiirkorras 0eur eelarvega, kättesaadavast kasutatud materjalist :)

Valgu probleem on osaliselt siiski lahendatud. Kui räägime eelarvest, pead ja tapajäätmed saan kätte mõnekümne sendiga (kg), kui koeri ei oleks (kes savad mul loomset toitu + kodutoitu ja vähesel määral ka krõbinaid), siis võibolla ei viitsiks mulistada aga samas huvitab mind siiski ka GEMO vaba puhas toit, mida kanadele anda.

Postituse all lisan ka siis mobiili-video, mis näitab suurt söömapidu. Kogunend on erinevat kanade videomaterjali, püüan seda lähitulevikus koguda target=”_blank”>siia (võid panna jälgima).

Kanade teemal on veel ka teisi sissekandeid, vaata lisa: Kanad ja kanala teema

Hilisem täiendus 22.02.2016

Annan tagasisidet. Üks lihtsamaid ja mugavamaid toorasju ongi siis tänaseks meil – ploomirasv. Seda saab mõnest tapamajadest pea olematu hinnaga.  Ma alguses keetsin lödiks ja siis mulistasin eri moodi, loobusin. Täna on pandud kanadele traadid rippuma, sinna uus rasv otsa ja mõneks ajaks on tegevust. Töötas ka siis kui kanalas oli -7 andiski kanadele nö. lisavurtsu et külmal ajal hakkama saada.  Ideaalis võiks seda siiski nö. anda nuumkarjale toidulisandiks. Kuna osad munejakanad võivad olla spetsialiseerunud selle nokkimisel, tõmbab pepu punni ja see mõjutab ka munemist.

Head katsetamist ja proovimist …

Antti Loodus
muna lauale oma kodust

 

Valgu % tabel söötmisratsioonis! Vaata ja imesta!

kanade-soodatabel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 1888 to the field below:

Post Navigation