joulukuuse-hooldus-kuidas

Kuuse tuppa toomine on paljude jaoks tähtsaim jõulutraditsioon. Mõnikord saab aga puu toas olla vaid mõned päevad, kui jõulurõõmu hakkavad tuhmistama puult aina kukkuvad okkad. Õige jõulupuu peaks hoidma okkaid vähemalt kolmekunnga päevani!  Mida teha, et kuusk säiliks kaua värske?

Mida teha, et kuusk säiliks kaua värske?

· Hoolduse puhul on kõige tähtsam, et koju jõudes vahetult enne vette paigutamist tehtaks tüve otsast ca 1-2-sentimeetrine lõige.

· Algul tuleb ka tihti vett kontrollida – esimese päevaga võib puu kiirelt imeda sisse 1-2 liitrit vett, hiljem piisab ülepäeviti kontrollimisest.

· Vette võib lisada ka spetsiaalset säilitusainet, mis on saadaval aianduskeskustes.

· Vett peab olema piisavalt, et tüve lõige ei jääks kuiva.

· Kui on võimalik kohta valida, siis võiks see olla jahedam ruumi osa või mitte päris vastu radiaatorit või sooja põrandaküttega põranda peal – nii säilib puu kindlasti kauem värskena. Kui pole võimalik valida (nt põrandaküttega põrand), saab alla laotada kaunitsus teki või kanga.

· Kui kuuske ei soovita kohe tuppa tuua, siis võiks seda säilitada võimalikult jahedas kohas, aga mitte päris õues lageda taeva all, kus on oht, et sadanud vihm või lörts võib oksade külge jäätuda.

· Väga äkilised temperatuurimuutused pole samuti soovitavad, paraku pole seda reeglit alati võimalik järgida.

Allikas: Tarbija24

Jõulukuuse hooldus - nipid

Et lõikepuu püsiks kaua kaunis ja värske

Õige hooldus on oluline. Enne tuppa toomist harjuta puud temperatuuri muutusega, hoides teda trepikojas, garaažis või muus jahedamas ruumis. Toas ei tohi puu jääda tuuletõmbe kätte ega asuda liiga lähedal ahjule või radiaatorile.

Jõulupuue ülesseadmine, hooldus ja kastmine

Puutüve vettimavat pinda tuleb enne vette asetamist värskendada, saagides tüve otsast 1-2 cm paksuse ketta. Tüve koor peab kindlasti veeni ulatuma. Niimoodi paraneb puul vee kättesaadavus märgatavalt. Esialgu joob puu kindlasti rohkem, ole valmis tihedamalt vett lisama. 2,5-meetrine puu tarbib esimestel päevadel ligi 1,5l vett päevas, hiljem 0,5l vett päevas.

Kuusejala veeanumasse pane soe vesi. Vette võib lisada lõikelilledele mõeldud toitelahust. Soojas või kuiva õhuga toas on kasu ka puu pritsimisest veega. Kui lõikepuu on jäänud pikalt kuivale, tuleks värske ilme säilitamiseks taaskord tüve otsa lühemaks saagida ja uus vettimav pind tekitada.

Allikas: internetiarhiiv

========================================

Väiksem kuusk säilib toas värskena ka kaalikast või kõrvitsast tehtud kuusejalas.

Kui oled puuga ilusti koju jõudnud, kuid ei plaani teda kohe ehtida, hoia teda jahedas, näiteks rõdul või garaažis, et soojus ei jõuaks kuuske kahjustada enne ehtima asumist.

Kuusk vajab värskuse säilitamiseks vett. Kuusetüvi peab olema kogu aeg vees, sest kuivale jäädes moodustub kuuse alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse ka siis, kui veenõu uuesti veega täita. Sellisel juhul peab võtma puu jala seest välja ja tollijagu tüve lühemaks lõikama.

Kui esimesel ööpäeval kulub vähemalt 2 liitrit vett, siis igal järgmisel neelab puu vähemalt liitrijagu. Kuusejalast ei tohi vesi kordagi otsa lõppeda. Keskküttega soojas ruumis vajab suurem kuusk «esimeseks januks» kuni 3 liitrit vett, hiljem piisab liitrist.

Keskküttega ruumis säilitatava jõulukuuse jalg peab mahutama vähemalt liitri vett. Seevastu jahedamas ruumis säilib kuusk hästi ka kaalikast või kõrvitsast tehtud kuusejalas.

Puu kõige esimesse veeportsjonisse võib lisada supilusikatäie suhkrut, samuti lusikatäie lõikelillede universaalset toitelahust. Okaste enneaegse pudenemise vastu aitab seegi, kui veele lisada 2 supilusikatäit glütseriini või supilusikatäis suhkrut.

Ka värskelt koju toodud kuusetüvele võiks teha uue lõikepinna. Kuuse tüve otsast saetakse maha mõne sentimeetri paksune tükk või kastetakse tüvi korraks kuuma vette. Seejärel võib kuuse kinnitada kuusejalga.

Kuusk säilib kauem, kui seda veega piserdada. Vaid elektriküünlad tuleb piserdamise ajaks kindlasti välja lülitada. Niisamuti saab jõulupuu eluiga pikendada, kui seda enne tuppa viimist vannitoas külma dušiga üle lasta.

Allikas: Õhtuleht

========================================

Jõulukuuse võid osta ka meie talust, asume Raplamaal.

Loe veel kuusepuu teemal:
Teeme ise ehted ja kaunistused kuusepuule

Veel ideid kuuse säilitamise, kastmise ja hoolduse teemal:

 

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 9058 to the field below:

Post Navigation