Raplamaa-uhistransport

Kui täpselt aasta tagasi Maalehe ajakirjanik mulle helistas ja küsis, kas olete rahul Raplmaal ühistranspordiga, siis mu vastus oli ühene – ei! Kasutan seda küll harva (kui auto remondis vms). Kuid peres on 3 inimest kes kasutavad seda igapäevaselt ja tagasiside on häiriv. Lapsed käivad koolis ja abikaasa tööl.

TÄIENDUS 2016 algus!  IME! Ime on sündinud, juba aastast 2015 korraldas Rapla maavalitsus uue hanke. Selle võitis HANSALIINID, kuid mingi segikamminud kärsaninad (loe firma) kaebas selle hanke kohtusse ning rahvas pidi kannatama BOLIIVIA BUSSE veel pool aastat. Sügisest 2015 astus Raplmaa läbi AJAMASINA ja on nüüd minetanud selle kollaste pannide ajastu! Vaata busse siit

Seega juba pikemat aega on mureks bussiliiklus Rapla maakonnas suunal Juuru > Kaiu > Kuimetsa > Vahastu. Tundub, et kaugel ei ole aeg, kui need asulad on üldse muust maailmast äralõigatud. Samuti on senine teeninduskvaliteet üsna jube. Kõige eemalepeletav kasutada ühistransporti sellel liinil on meile kõigile kallis aeg. Kui juba lapsed naerdes ütlevad, et pidevalt sõidavad igapäevasest bussist mööda mopeedid on asi ikka hull. Aga sõita 25 km sihtkohta 1-1,5 tundi (liini pikkus paar kilti otsa ja vahel sõidab ka kiiremini) on absurdi tipp. Ja mitte keegi ei taha vastutada ega ette võtta midagi (eelmise aasta kogemus helistades ja uurides). Rääkides isiklikult SAMAT Kose ringi bussijuhiga, nentis ta, et selles kõiges on süüdi ebapädevate maakonna ametnike “spetsialistide” koostatud sõidugraafik, bussijuhid on sunnitud sõitma 45km/h et olla graafikus.

Rapla-maakonna-uhistransport

Juba aastaid olen täheldanud veidi häbiga, et Kaiu vald justkui oleks muu teistsugune vald või ajamasinas sajand tagasi. Kolgu ristil varahommikul kohtan tihti Harjumaa liine teenindava bussioperaatori busse (Samati uued – mugavad bussid vuravad). Ning Rapla Bussipark OÜ kollased 90-ndate läbiroostetanud, talvel külmad ja 50km/h sõitvad bussid. Tõsi Vahastu > Kaiu liinil hommikuti käib üks valge uuem buss aga Kuimetsa suunal on ikka need rondid. Milline kontrast, mis toimub. Kodanikuna aru pärides (oma algatuslikult) sain nii Rapla Bussipark OÜ-st kui ka maavalitsuse antud ala spetsialistilt üleolevat mõminat, et mida sa segad siin – elu on nagu lill ja mõtle muid probleeme välja.

Viimane mõõt sai tagasi aastaid, kui tütar, kes sõitis koolist koju helistas keset tööpäeva, et isa me buss jälle seisab keset teed (Rapla väljasõidul). Kui küsisin, mis viga, siis ütles bussijuhil jäi käigu kang lahtiselt kätte (tuli otsast ära).  Vahetusbusse on saadetud 4 aasta peale kokku ligi 5 korda – rondipark! Ise olen näinud kuidas ühel sama operaatori bussil peatuses kukkusid kolinal  pidurikettad kusagilt välja (vedas lapsi Järvakandi suunal) ja sõitis rahulikult edasi. Samuti oli lugeda Nädaline ajalehe kommentaarides, et inimesed ei ole rahul külmade, diisli tossu haisuste ning üliaeglaste bussidega (paljud pidasid ka pileteid kalliks – see on teine teema nö. riiklik suutmatus ja ühistranspordi väljasurematine).

Samuti on rahvale silma hakanud liiniopraatorite mühaklikkus. Vahel on liinid, mis nii ehk naa olude sunnil on pooltühjad või päris tühjad suured bussid. Ja liinid, mis teatud päevadel on koormatud (esmaspäevad, reeded teatud kellaajad) siis on väiksed bussid tuubitud täis, püsti seisab rohkem, kui seadus lubab (x arv inimesi tohib neis kollastes rontides püsti seista).

GoBus AS leping Rapla maakonnaga lõppeb aasta alguses. Tehakse eeltööd, uue hanke korraldamisel. Meil kodanikel on võimalus koguda tagasisidet ja infot senise operaatori GoBus AS (allhankes Rapla Bussipark OÜ) kohta. Edastame need paarile kohalikule omavalitsusele ja maavanemale.

Rapla maakonna bussiliinid

Eilsel 30.07 Kaiu vallavolikogu koosolekul võeti teema üles ja kuna enamus igapäevaselt bussidega ei sõida, oli reaktsioon pehmeltöeldes üllatav, et mis siis nüüd lahti on, kõik on ju superluks. Tore uudis oli see, et S.Laansoo poolt tuli ka ettepanek, et taastada päevane 3-4 ajal Kose-Kuimetsa suunaline liinibuss, mis JU VANASTI OLI! Aina rohkem käivad paljud lapsed nii põhikoolis, kui ka gümnaasiumis nii Rapla, kui ka Kose suunal koolis. Vald peab selles asjas õlga alla panema ning leidma võimalusi, et ühistransport toimiks.

Ettepanekud:

  • Kaasaegsed bussid (liini operaator peab tagama soojad ja normaalsed bussid)
  • Bussiliinide graafikuid tehes kogutakse kohaliku elanikonna arvamusi (kes reaalselt ka kasutavad) tihtilugu need ametnikud, kes asja lukku panevad neil ei ole sooja ega külma, kes ja kuidas sellega sõidab (ise nad sõidavad autoga tööle!).
  • Bussiliinide graafikus kaasatakse enam nii rongiliikluse (Rapla-Tallinn) ja teiste bussidega (vallaliinid) sobivust –  ühilduvust, et inimesed saaks ka kaugamatesse nurkadesse kohale tulla.
  • Operaatorilt nõutakse vastavalt liini täituvusele vajadusel suurem buss panna teenindama mingit liini (näiteks reedeti jms.).

Minu üleskutse on saatke läbi selle vormi tagasisidet bussiliikluse kvaliteedi kohta. Käid sa siis koolis või tööl vahet ei ole. Kaardistame peamised mured ja loodame, et asjad liiguvad paremuse suunal. Kaiu vallavanemat on informeeritud ja sama saab tehtud ka Juuru vallavanemaga (plaanin vestlema minna). Kohalikud omavalitsused saavad maavalitsust siiski mõjutada ja kaasa rääkida, kuna üksikodaniku prääksumine tänases Eestis justnimelt ei koti mõnda ametnikku üldse.

Elu võimalikkus maal? Meil on peres auto ja oleme sunnitud seda kasutama igapäevaselt oma logistikas, muidu ju ei saa maal elada aga ühistransport peab muutuma paremaks. See peab ka muutuma sellele tasemele, et inimestel oleks võimalik käija tööl ühistranspordiga (mis on elu normaalne osa) ning kohaliku omavalitsuse tulubaas – sissetulek!

Saada oma arvamus –  täida küsitlus! Täname!

Antti Loodus
Kaiu vallaelanik

 

Rapla bussipark ou - WesMet Rapla AS
Täna liinil roosteatnud kollased bussid ei jää alla sellistele autobusstranspordivahenditele

Bussiliiklus Rapla maakond
Kui midagi e muutu vuravad varsti meie Rapla –  Juuru –  Kaiu –  Kuimetsa
suunal sellised bussid

One Thought on “Bussiliiklus Raplamaal (loe Boliivias)

  1. Harjumaalt on 09.10.2015 at 10:31 said:

    elan bussijaamast 150 m kaugusel kui maja ostsin polnud probleemi kell 7 bussile ja linna nüüd kus aasta 2015 nagu propageeritakse et tulge maale elama arendage maaelu on tulemus selline et nüüd lähim bussijaam 1,5 km linna saab esimese bussiga alles kella 12 päeval kui tahan varem saada siis kõigepealt sõidan 9 km kohaliku bussiga vastassuunda ja siis oodates vihma tuule lume käes 1 tund saan sõita rõõmsalt kodunt mööda linna KÄESOLEVAL AJAL EI OLE VÕIMALIK ENAM MAAINIMESEL LINNAS TÖÖL KÄIA KUNA BUSSID mis peatuksid minu majast 150 m kaugusel spetsiaalselt ehitatud bussi taskus 70 km piirangu alas takistavad liiklust!!! mööduvaid busse on päevas 50 tükki mõlemas suunas EESTI RIIGI PIIR EI LÕPE PEALE TALLINNA PIIRI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

For spam filtering purposes, please copy the number 3575 to the field below:

Post Navigation